• Szanowni Rodzice!

      Poniżej znajdziecie informacje dotyczące miejsc i instytucji, które służą pomocą w rozwiązywaniu problemów zarówno wychowawczych, edukacyjnych oraz dla rodzin w kryzysie.

      1. Szkoła.

      Pierwszym miejscem, do którego możecie się zgłosić z trudnościami jest szkoła. Dyrekcja, wychowawcy, pedagog szkolny i nauczyciele zawsze służą pomocą w rozwiązywaniu problemów i trudności lub pomogą znaleźć odpowiedniego specjalistę.

      1. Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne

      To miejsca, gdzie dzieciom i młodzieży udziela się m.in. pomocy, gdy mają kłopoty w nauce czy trudność z wyborem zawodu. Młode osoby mogą zgłaszać się również po pomoc psychologiczną, np. mając trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami czy problemy w rodzinie. Z pomocy poradni można skorzystać bezpłatnie. O tym, gdzie znajduje się najbliższa poradnia psychologiczno-pedagogiczna można dowiedzieć się np. od pedagoga szkolnego.

      1. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

      Jest to miejsce, gdzie bezpłatnie można skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry. Możesz się tam udać, gdy przeżywasz trudne emocje, masz problemy, z którymi ciężko jest Ci sobie poradzić. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią na wizytę w Poradni może umówić Cię rodzic lub opiekun.

      Kielce, ul. Kusocińskiego 59, Kielce, tel. 41 36 69 765

      1. Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach

      Świadczą pomoc osobom – dzieciom, młodzieży, dorosłym – znajdującym się w sytuacji, z którą nie są w stanie sobie same poradzić i która wpływa na ich codzienne życie. Może ona wynikać ze zdarzenia losowego, sytuacji rodzinnej lub trudnych przeżyć osobistych.

      Kielce, ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 65, 25-408 Kielce, tel. 41 367 67 88

      1. Centrum Usług Społecznych

      Celem usług społecznych jest m.in. wsparcie osób i rodzin w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych.  CUS udziela pomocy materialnej rodzinom mającym trudności finansowe, zapewnia posiłki oraz niezbędne ubrania osobom potrzebującym, udostępnia schronienie rodzinom, które utraciły mieszkanie. Pomoc Społeczna zajmuje się również dożywianiem dzieci w szkole. Do Centrum Usług Społecznych może także zgłosić się osoba, dziecko, które doświadcza przemocy np. w rodzinie.

      Zagnańsk, ul. Turystyczna 86, tel. (41) 311-31-35, (41) 300-14-44

      1. Policja

      Na policję możesz zadzwonić (numer 112) lub udać się osobiście - zawsze, gdy grozi Ci jakieś niebezpieczeństwo. Jeśli więc ktoś robi Ci krzywdę lub kogoś się obawiasz, masz prawo powiadomić o tym policję. Na policję możesz także zgłaszać sytuacje związane z popełnieniem przestępstwa.

      1. Sąd Rodzinny

      To wydział sądu zajmujący się sprawami osób nieletnich i rodzin. Gdy rodzice nie wywiązują się w sposób odpowiedni z opieki nad dzieckiem, sąd rodzinny może zaingerować w sytuację rodziny i zbadać, jak ona wygląda. Do sądu rodzinnego można zwrócić się o pomoc np. w sytuacji, gdy dziecko jest źle traktowane przez rodziców lub gdy rodzice niewystarczająco się nim opiekują. Wniosek do Sądu Rodzinnego może napisać każda osoba, która podejrzewa, że dobro dziecka jest zagrożone.

      1. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

      Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się ze specjalistą dzwoniąc na numer tel: 116 111