• Sprzątanie świata

          • Według szacunków Polacy wyrzucają w ciągu roku około 13 milionów ton śmieci. W skali całego świata to ponad 2 miliardy ton! Coraz częściej odpady trafiają do właściwych pojemników, dzięki czemu mogą być odpowiednio przetworzone i powtórnie wykorzystane w produkcji plastiku, papieru czy szkła. Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, gdy niefrasobliwi mieszkańcy Błękitnej Planety, niewrażliwi na piękno przyrody i obojętni na jej los, śmiecą i szpecą krajobraz swojej okolicy.
            Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku połączyli siły i 23 września zgodnie ruszyli do akcji. Wyposażeni w worki i rękawiczki, w towarzystwie nauczycieli i słonecznej pogody, dokładnie przeszukali pobocza dróg, pobliskie łąki i obrzeża lasów. Butelki, papierki, puszki czy torebki – wszystkie te niepotrzebności natychmiast lądowały tam, gdzie ich miejsce, a spektakularne efekty pracy zespołowej możecie Państwo ocenić sami, najlepiej w trakcie jesiennego spaceru. A gdyby się okazało, że niestrudzonym poszukiwaczom coś jednak umknęło, warto pójść za ich przykładem. Bo przecież, tak naprawdę, wszystkie śmieci są nasze!

        • Nasza szkoła pamięta o bohaterach Westerplatte z regionu świętokrzyskiego
          • Nasza szkoła pamięta o bohaterach Westerplatte z regionu świętokrzyskiego

          • 7 września delegacja naszej szkoły w pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości upamiętniającej żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte, gdzie ponad połowa załogi pochodziła z regionu świętokrzyskiego. Podczas Mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach ks. biskup Marian Florczyk w homilii powiedział: „Jest to chyba jedyny dzień w roku, kiedy tak wiele pocztów sztandarowych jest w naszym kościele. To powinno nas napawać radością. 83 lata temu, 7 września 1939 roku major Henryk Sucharski zebrał wszystkich żołnierzy z koszar. Oznajmił im, że nadszedł czas poddania się. To było kilka bohaterskich dni walki, bez wody, bez wytchnienia. Jeden z żołnierzy wspominał, że kapitulacji towarzyszył szloch i płacz, bo musiano się poddać”.

            Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który został utworzony w 2021 roku z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

            Na uroczystości szkołę reprezentowała delegacja w składzie: dyrektor Marta Majkowska, nauczyciel Roman Piskulak i uczniowie: Nadia Rzepka, Marysia Sikora, Maja Cieślik, Patrycja Kopeć, Dominik Kopeć, Bartosz Wroński.

            Nasza placówka w 2022 r. przejęła opiekę nad mogiłą Jana Korusa pochodzącego z Kajetanowa, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Na tabliczce umieszczonej na pomniku czytamy: „Tobie Polsko/ wrzesień 1939 r. Grób Westerplatczyka/ opiekę sprawuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku”.

            Oto krótka totka biograficzna Jana Korusa. Legionista Jan Korus pochodził z Kajetanowa gmina Samsonów (obecnie gmina Zagnańsk). Urodził się 25 sierpnia 1915 r. W 1938 rozpoczął służbę w  4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu 1939 r. został skierowany na Westerplatte, co było  wyróżnieniem ze strony dowództwa za wzorową służbę, ponieważ wyznaczając skład załogi, kierowano się wysokim morale, patriotyzmem i doskonałym wyszkoleniem bojowym kandydata. Służbę na Westerplatte rozpoczął 5 kwietnia, pełniąc funkcję trębacza. Brał udział w obronie składnicy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w Stalagu I A (nr jeńca 2206). 10 grudnia 1940 r. przeniesiony do Stalagu XXI A. Po wojnie powrócił do kraju. Zmarł w 1954 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. W 1958 roku odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari, który odebrała żona.

            Roman Piskulak

             

             

        • POMAGAMY   UCHODŹCOM PRZEBYWAJĄCYM  W POLSKIEJ PARAFII  WE LWOWIE
          • POMAGAMY UCHODŹCOM PRZEBYWAJĄCYM W POLSKIEJ PARAFII WE LWOWIE

          • 4 września na XI Rodzinnym Festynie Parafialnym w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku  Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w zbiórkę pieniędzy na potrzeby szkoły organizowanej w polskiej parafii pw. św. Jana Pawła II działającej we Lwowie.

            Codziennie mieszkańcy Ukrainy odczuwają skutki trwającej wojny. W sklepach brakuje podstawowych produktów żywnościowych, a wiele rodzin musiało opuścić swoje domy, które zostały doszczętnie zniszczone. Uciekinierzy szukają pomocy – jedni wyjeżdżają za granicę, a inni zmieniają tylko miejscowość, wciąż pozostając w swoim kraju.

            Jednym z miejsc, gdzie uchodźcy mogą zamieszkać, jest polska parafia pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. To właśnie tu ks. proboszcz Grzegorz Draus przekształcił Dom Parafialny na Centrum Pomocy Humanitarnej. Schronienie znajdują tu głównie uchodźcy z rejonu Donbasu czy Mariupola. Powstała tam także szkoła, w której uczą się dzieci ze wschodniej Ukrainy.

            Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

            Za udział w akcji wyrażamy wdzięczność kwestującym uczniom: Marysi Sikorze, Amelce Sikorze, Mai Cieślik, Patrycji Kopeć, Rodzicom, Nauczycielom i wszystkim, którzy wsparli dzieło pomocy potrzebującym dla uchodźców z Ukrainy.

            Roman Piskulak
            Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

        • Ballady i romanse Adama Mickiewicza, czyli Narodowe Czytanie w naszej szkole
          • Ballady i romanse Adama Mickiewicza, czyli Narodowe Czytanie w naszej szkole

          • Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który napisał: Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Piątkowa (2 września) akcja Narodowego Czytania została zorganizowana przez bibliotekę szkolną.

            W programie wydarzenia było czytanie w starszych klasach wybranych utworów Adama Mickiewicza, które są także wpisane w kanon lektur obowiązkowych. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane najstarsze zbiory z biblioteki szkolnej, w tym wydane w okresie międzywojennym i wydane w 1955 r. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce w 1822 r. romantyzm. W szkolne wydarzenie włączyli się także dyrektor - p. Marta Majkowska oraz nauczyciele.

            Roman Piskulak

        • PAMIĘĆ JAKO WYRAZ SZACUNKU – społeczność naszej szkoły oddała hołd obrońcom ojczyzny
          • PAMIĘĆ JAKO WYRAZ SZACUNKU – społeczność naszej szkoły oddała hołd obrońcom ojczyzny

          • Delegacja szkoły wzięła udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowanych w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku

            1 września licznie przybyli mieszkańcy gminy Zagnańsk w trakcie koncelebrowanej Mszy świętej modlili się w intencji polskich żołnierzy, którzy 83 lat temu stanęli w obronie Ojczyzny. Ksiądz proboszcz Andrzej Drapała w słowie skierowanym do uczestników podkreślił, że należy dbać o dar wolnej ojczyzny.

            Po Eucharystii obecni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na zbiorowej mogile polskich żołnierzy poległych na ziemi zagnańskiej we wrześniu 1939 r.  złożono wiązanki i znicze. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) znicz zapalili:  dyrektor p. Marta Majkowska, p. Beata Adamiec oraz delegacja uczniów, harcerze z 27. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki.

            Znicz złożyła także pani Danuta Garecka - emerytowana nauczycielka, która od wielu lat dba o porządek na zbiorowej mogile polskich żołnierzy. 

            Nauczyciele i młodzież złożyli także znicze: na mogile legionisty Jana Korusa, który pochodził z Kajetanowa i we wrześniu 1939 roku walczył na Westerplatte, a także na grobie porucznika rezerwy Stefana Klimczyka oraz nieznanego żołnierza. Przy pomniku i mogiłach wartę pełnili harcerze.

            Ksiądz Marek Łosak poprowadził modlitwę za polskich żołnierzy, którzy stanęli w obronie Polski i oddali życie, broniąc naszej małej Ojczyzny oraz za mieszkańców Zagnańska współpracujących z polskim Państwem Podziemnym w latach niemieckiej okupacji.

            Na zakończenie uroczystości zebrani zaśpiewali „Boże, coś Polskę” – pieśń, która wywarła olbrzymi wpływ na świadomość narodową wielu pokoleń Polaków.

            Prowadzący tę część uroczystości  Roman Piskulak przedstawił zebranym fakty związane z dramaturgią wrześniowych dni, którą odnajdujemy w dokumentach i relacjach świadków. Przybliżył wydarzenia, odwołując się do wspomnień uczestników oraz podkreślił, że obecność w obchodach 83. rocznicy  wybuchu II wojny światowej jest wyrazem szacunku i pamięci o żołnierzach polskich poległych we wrześniu 1939 roku na ziemi zagnańskiej. 

            RP

          • Porządkowaliśmy mogiły bohaterów

          • 31 sierpnia grupa harcerzy z naszej szkoły z opiekunami porządkowała mogiły nauczycieli tajnego nauczania oraz żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. na ziemi zagnańskiej. Odwiedziliśmy również mogiłę Jana Korusa – westerplatczyka. Od tego roku szkoła objęła opieką miejsce spoczynku pochodzącego z naszej gminy – obrońcy Westerplatte. Dla uczniów była to ważna lekcja patriotyzmui szacunku dla obrońców Ojczyzny.

            Roman Piskulak
            zdjęcia: Sławomir Biernat

        • Oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej
          • Oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej

          • 15 sierpnia przedstawiciele szkoły: harcerze i nauczyciele oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej.

            W tym dniu w kościele parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście modlili się w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Armii Krajowej, którzy 78 lat temu wyruszyli z Zagnańska – Siodeł na pomoc walczącej Warszawie.

            Po eucharystii uczestnicy uroczystości przy obelisku upamiętniającym sformowanie 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, odsłoniętym i poświęconym 25 września 2010 r., złożyli wiązanki i znicze.

            Prowadzący uroczystość Roman Piskulak przybliżył zebranym fakty związane z koncentracją i działaniami 4. pp Leg AK. Wskazał jednocześnie, że jesteśmy spadkobiercami wartości przyświecającymi żołnierzom, którzy w okresie okupacji walczyli o wolność Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest przechowywanie pamięci o wspominanych w tym dniu wydarzeniach i ludziach biorących w nich udział.

            Relacja w „Gazecie Zagnańskie” 2022 r., nr 8, s. 6 -7.


            https://www.zagnansk.pl/asp/pliki/gazeta/sierpien_2022.pdf

        • ZAPYTANIE OFERTOWE
          • ZAPYTANIE OFERTOWE

          • Zagnańsk, 5.09.2022 r.

             

            ZAPYTANIE OFERTOWE

            na dostawę sprzętu TIK dla potrzeb realizacji

            Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury

            oraz kompetencji uczniów i nauczycieli

            w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych

            – „Aktywna tablica”.

             

            ZAPYTANIE_OFERTOWE_AT_SPE
            __Chrusty.pdf