• OBCHODY 84. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

• Społeczność szkolna, harcerze z 27. DH im T. Kościuszki z udziałem przedstawicieli władz Gminy Zagnańsk oraz Zespołu Ludowego „Jaworzanki” uczcili pamięć żołnierzy, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny we wrześniu 1939 r.

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku.
            Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na mogile zbiorowej żołnierzy września 1939 r. oraz na mogiłach nieznanego żołnierza, porucznika Stefana Klimczyka i bohatera obrony Westerplatte – Jana Korusa.

• Oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej

• 15 sierpnia przedstawiciele szkoły: harcerze, nauczyciele i rodzice wraz z uczniami oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej. W tym dniu w kościele parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku mieszkańcy i goście modlili się w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Armii Krajowej, którzy 79 lat temu wyruszyli z Zagnańska – Siodeł na pomoc walczącej Warszawie.
            Po Eucharystii uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki i znicze przy obelisku upamiętniającym sformowanie 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, przy którym wartę pełnili harcerze pod opieką druha Sławomira Biernata. Obecne były delegacje władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz organizacji i stowarzyszeń. W imieniu naszej szkoły znicz złożyły: dyrektor p. Marta Majkowska, nauczycielka p. Dorota Sabat, przedstawiciel rodziców p. Anita Sikora, a w imieniu harcerzy znicz składały druhny Maria Sikora, Nadia Rzepka.
            Prowadzący uroczystość Roman Piskulak przybliżył zebranym fakty związane z koncentracją i działaniami 4. pp Leg AK. Wskazał jednocześnie, że jesteśmy spadkobiercami wartości przyświecającymi żołnierzom, którzy w okresie okupacji walczyli o wolność Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest przechowywanie pamięci o wspominanych w tym dniu wydarzeniach i ludziach biorących w nich udział.

Roman Piskulak