22 kwietnia "zerówkę" odwiedziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Florianki". Spotkanie odbyło się pod hasłem "Wielkanocny Koszyczek". "Florianki" przybliżyły maluchom tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, dzieci miały okazję dowiedzieć się co oznacza "topienie Judasza", "baba i dziad", kołatanie, palma wielkanocna, lejek i wiele, wiele innych ciekawych informacji związanych z tymi wiosennymi świętami. Następnie zerówkowicze z ochotą zabrali się do warsztatów i pod okiem pań przygotowały śliczne koszyczki. Spotkanie zakończyło wspólnymi życzeniami "Wesołych Świąt"!!!
Wielkanocne spotkanie z Floriankami
3 maja
3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Polsce konstytucję. O tym ważnym wydarzeniu opowiedziały uczennice klas starszych. Wierszem i piosenką nawiązano do trudnych dziejów naszego państwa i narodu.
Uroczysta akademia z udziałem uczennic z klas starszych oraz pocztu sztandarowego szkoły przygotowana została przez panią Dorotę Sabat i panią Magdalenę Garecką.
Przywitaliśmy Wiosnę
21 marca radośnie powitaliśmy wiosnę. Ten dzień wypełnił taniec, śpiew i pokaz talentów w wykonaniu naszych zdolnych uczniów. Najwięcej emocji dostarczył taniec w wykonaniu uczennic klasy IV: Wiktorii Haby, Gabrysi Pabjan i Julii Nowińskiej, które porwały do tańca całą publiczność. Gromkimi brawami nagrodzone zostały występy Hanny Mazur, która zaśpiewała piosenkę "Gadu, gadu", Wiktorii Tymborowskiej, Julii Błocho i Natalii Tkacz, które wystąpiły z tańcem i pokazem akrobatyki oraz Krzysia Majewskiego, który zaprezentował skonstruowany przez siebie czołg. W naszej szkole mamy też grupę karate, która zaprezentowała swoje umiejętności. Wszyscy uczniowie, którzy zaprezentowali swoje talenty nagrodzeni zostali drobnymi upominkami.
Do wspólnej zabawy włączeni zostali również nauczyciele, którzy musieli wykazać się znajomością muzyki filmowej. Nad wszystkim czuwały panie Dorota Sabat i Iwona Staniec.Chociaż pogoda za oknem nie była zanadto wiosenna, to atmosfera w naszej szkole była gorąca, pełna nadziei, że ta prawdziwa, ciepła wiosna wkrótce nadejdzie.
Marsz Nadziei
3 Marsz Nadziei, który miał miejsce 24 kwietnia w Chrustach, zgromadził wszystkie pokolenia uczniów JEDYNKI!!! To ogólnopolska akcja, której celem jest zamanifestoanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei osobom chorym i ich rodzinom. Marsz rozpoczął się od wystąpienia pani dyrektor Anny Tuz, która wparła akcję. Pan Roman Piskulak przybliżył zebranym idee tego przedsięwzięcia. Marsz zakończył się zapaleniem znicza i złożono żonkile pod obeliskiem poświęconym Św. Janowi Pawłowi II, który znajduje się przed saszą szkołą.
Takie akcje przypominają nam, że trzeba pomagać innym i nie być obojętnym na ludzką krzywdę.
Symbolem akcji jest żonkila - międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat.
Pomagamy i wspieramy nadal. Chętnych do zakupu żonkili zapraszamy!Koordynatorem akcji jest pan Sławomir Biernat, współorganizatorami kampanii Pola Nadziei – pani Magdalena Garecka i pan Roman Piskulak.
Święto Liczby Pi - 14 marca
Liczba Pi jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą na świecie. W przybliżeniu równa się ona 3,14. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych (Pi Day) i nie przypadkowo obchodzone jest właśnie 14 marca. W kulturze amerykańskiej datę zapisuje się w formacie 3.14, co kojarzy się z liczbą Pi.
W tym dniu zorganizowane zostały w naszej szkole 2 konkursy. Pierwszy z nich to konkurs matematyczny, w którym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością liczby Pi, ale również logicznym myśleniem z zakresu matematyki. Uczniowie klas IV – VII rozwiązywali test przygotowany przez panią Iwonę Staniec.
Najlepsze wyniki otrzymali:
Aleksandra Pasternak - kl. VII
Karolina Grabka - kl. VI
Hanna Mazur - kl. VI
Adrian Daszkiewicz - kl. V
Wiktoria Haba - kl. IV
Drugi konkurs miał charakter czytelniczy. Na podstawie przeczytanych wierszy o liczbie Pi, uczniowie odpowiadali na pytania z nią związane. Konkurs przygotowany został przez pana Romana Piskulaka. Jego celem było promowane czytelnictwa wśród uczniów. Wśród przeczytanych utworów nie mogło zabraknąć wiersza Wisławy Szymborskiej, poetki i laureatki Nagrody Nobla.
„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden……..”
Dzień Ziemi
Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był w naszej szkole pod hasłem "Cztery Żywioły". Była to doskonała okazja do przypomnienia wszystkim, jak ważna jest ochrona środowiska dla ludzi i dla zwierząt.
Chociaż na zewnątrz panował zimowy chłód, to wewnątrz było gorąco. To za sprawą występów zespołu tanecznego "Kleksiki" oraz chóru szkolnego, które tańcem i piosenką opowiedziały o najważniejszych dla ekologii sprawach.
Naszym gościem w tym dniu była pani Iwona Karyś-Szostek, pracownik Nadleśnictwa Zagnańsk, która opowiedziała o tym, jak ważna jest ochrona lasów, które są "zielonymi płucami Polski" Podziękowała za zaproszenie i wspaniały występ ucznów oraz nagrodziła ich drobnymi upominkami.
Obchody Dnia Ziemi przygotowali uczniowei z koła ekologicznego pod kierunkiem pani Małgorzaty Sobierajskiej, zespołu tanecznego "Kleksiki" pood kierunkiem pani Bogusławy Misterkiewicz, zaśpiewały Karolina Grabka, Hania Mazur i Wiktoria Siuda pod kierunkiem pani Doroty Sabat.
Udział w Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej
Zespół wokalny z naszej szkoły "Śpiewam bo lubię" wziął udział w Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod hasłem "By mocniej kochać Ojczyznę", który odbył się 1 marca 2018 r . Organizatorem przeglądu był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łącznej. Wpisuje się on w zbliżające się obchody stuleci odzyskania Niepodległości przez Polskę. W przeglądzie udział wzięli uczniowie z zaproszonych szkół, którzy wykonali osiemnaście różnorodnych utworów patriotycznych. Nasz zespół, w skład którego weszli uczniowie klas IV – VII, brawurowo wykonał piosenkę żołnierską, zatytułowaną "Dziś idę walczyć, mamo". Główną partię wokalną wyśpiewał uczeń klasy VI Piotr Żak, który zachwycił wszystkich swoją interpretacją utworu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, puchar oraz kalendarz sygnowany logiem IPN, w którym zamieszczone zostały oryginalne zdjęcia bohaterów walczących o naszą Ojczyznę. W tym roku swój jubileusz ma także nasza szkoła – stulecie powstania placówki. Udział w Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej wpisuje się doskonale w tę rocznicę.
Opiekunem zespołu jest pani Dorota Sabat, nauczyciel muzyki.
Wielkanocne ozdoby z "Floriankami"
Nadchodzi Wielkanoc, czas więc przygotować świąteczne ozdoby. Z tej okazji, 10 kwietnia, odwiedziły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Florianki", które przybliżyły dzieciom z klas 0-III zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami. W czasie zajęć warsztatowych uczniowie robili ciekawe dekoracje. Rodzaje prac i technika ich wykonania prac były rozmaite: styropianie jajka - pisanki, kurczaki z pomponików i koguciki na pomalowanym jajku. Wszyscy z ochotą i w skupieniu wykonywali swoje prace, którymi pochwalą się w swoich domach.
Z życzeniami "Wesołych Świąt" dzieci, nauczyciele oraz pani dyrektor podziękowali paniom za przybliżenie tradycji Wielkanocnych oraz ciekawe zajęcia warsztatowe.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielkanocne ozdoby z "Floriankami".
Pierwsza pomoc
Strażacy z OSP Zagnańsk-Chrusty przeprowadzili wśród naszych uczniów pogadankę na temat pomocy przedmedycznej. W pierwszej kolejności omówione zostały zasady, jak należy zachować się w przypadku spotkania z osobą poszkodowaną oraz jak właściwie udzielić jej pomocy. Uczniowie mogli także przećwiczyć zasady resuscytacji wykorzystując fantomy. Na zakończeni uczniowie otrzymali broszurę, w której zawarte zostały najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dziękujemy strażakom z OSP Zagnańsk-Chrusty za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych i pouczających zajęć.
"Wiosna, ach to ty..."
Wiosennie i kolorowo było dziś w naszej szkole. Wszystko to za sprawą wiosny, która właśnie do nas przybyła. Z tej okazji uczniowie z klasy IV przygotowali urocze przedstawienie, a dziewczyny z klas V i VI uświetniły go piosenką "Tyle słońca w całym mieście". Najmodsze dzieci z "zeróweczki" zaśpiewały nadchodzącej wiośnie piosenkę i zatańczyły twista.
Ponieważ wiosna to kobieta, nie mogło zabraknąć piosenek o tematyce kobiecej, takich jak: "Być kobietą" oraz "Tamta dziewczyna" w wykonaniu Hani Mazur, Karoliny Grabki i Wiktorii Kapuścińskiej, które rozbawiły całą publiczność. Natomiast kobiecą kapryśność i niezdecydowanie zaprezentowała w zabawnym skeczu Hania Mazur.
Wymaganiom tej napięknieszej pory roku próbowali sprostać wszyscy uczniowie. Wielu z nich przygotowało wiosenne stroje i wzięło udział w konkursie na najlepsze przebranie. Jury, w skład którego weszli pani dyrektor Anna Tuz, pani Bogusława Misterkiewicz i pan Roman Piskulak, miało nie lada problem z wyborem najlepszego stroju. Po burzliwych naradach udało się wyłonić najpiękniejsze.
W kategorii klas przedszkolnych nagrody otrzymali:
1.miejsce - Max Salwa
2. miejsce - Adam Wrona
3. mejsce - Ola Młodawska i Julia Trelińska
W kategorii klas I - III
1. miejsce - Julia Nowińska kl. III, Marcelina Frydrych kl. II
2. miejsce - Sara Daszkiewicz kl. II, Małgosia Karcz kl. II
3. miejsce - Gabrysia Pabjan kl. III, Wiktoria Haba kl. III
W kategorii klas IV - VI
1. miejsce - Gabrysia Boszczyk kl. V
2. miejsce - Karolina Grabka kl. V
3. miejsce - Martynka Wydrych kl. IV
Pozostali uczniowie, którzy przygotowali wiosenne stroje otrzymalidrrobne upominki.
Wszystkie nagrody ufundowane zostały z funduszu Rady Rodziców.
W tym dniu wszystkim dopisywały świetne humory, które udzieliły się też panu Sławkowi Biernatowi i pani Bogusi Misterkiewicz.
Najmłodsi zaś uczniowie, czyli Smerfy i Zeróweczka nie mogli odmówić sobie pożegnania wiosny w bardziej tradycyjny sposób. Na placu przy naszej szkole pozbyl się Marzanny, aby pożegnać nudną zimę i zaprosić radosną wiosnę.
Powitanie wiosny, dekoracje, konkursy i świetną zabawę przygotowały pani Elżbieta Ślewa i pani Dorota Sabat. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że za rok znów tak radośnie będziemy witać wiosnę.
Mali muzycy
Sołtys miejscowości Chrusty pan Andrzej Staniec wraz z przedstawicielami Rady Sołeckiej panią Anną Wesołowską i panem Felicjanem Grzybowskim przekazali drużynie sportowej naszej szkoły piłki i koszulki z logo placówki. Było to w ramach podziękowania za zaangażowanie szkoły w przygotowanie imprezy środowiskowej "Chrusty w Chrustach".
Pani dyrektor Anna Tuz oraz uczniowie serdecznie podziękowai za miły upominek i wyrazili nadzieję, że koszulki przynniosą im szczęście w kolejnych zawodach sportowych.
Przyrzeczenie Harcerskie
W życiu każdego harcerza jednym z najważniejszych dni jest ten, gdy spełni się marzenie o otrzymaniu Krzyża Harcerskiego. Dla 26 harcerzy z naszej szkoły tą radosną chwilą był 18 stycznia 2018 r.
Nim jednak druhny i druhowie przystąpili do aktu zaprzysiężenia musieli przejść próbę i wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą. Drużyna nosi imię Tadeusza Kościuszki, warto aby harcerze znali swojego patrona. Pan Roman Piskulak, nauczyciel języka polskiego w naszej szkole wygłosił krótką pogadankę, która przybliżyła harcerzom sylwetkę ich patrona. Uroczysty akt Przyrzeczenia Harcerskiego druhny i druhowie złożyli przed dh hm Barbarą Milcarz.
W czasie tej ważnej uroczystości harcerskiej gościli Wójt Gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, dyrektor naszej szkoły Anna Tuz, rodzice, rodzeństwo oraz babcie i dziadkowie harcerzy.
Druhny i druhowie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego ważnego dnia. Wspaniałe dekoracje wykonały panie Inga Pabjan, Joanna Boszczyk, Agata Piwowar, Dorota Sabat oraz pracownicy obsługi szkoły. Poczęstunek przygotowali niezastąpieni rodzice. Zdjęcia wykonał pan Marek Majewski.
Drużynowy 27 DH Sławomir Biernat
II Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych
II Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Jest taki dzień…”odbył się 11 stycznia 2018 r. w Klubie „Wolna Strefa”. Organizatorem była pani Dorota Sabat oraz nasza szkoła.
Konkurs otworzyła pani dyrektor Anna Tuz oraz przywitała zgromadzonych gości, a wśród nich Wójta Gminy Zagnańsk Szczepana Skorupskiego, uczestników konkursu oraz ich opiekunów, jury, rodziców oraz zgromadzonych gości. Całość poprowadził pan Sławomir Biernat.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: zespół, solista kl. I – III, solista kl. VI – IV oraz solista Kl. VII i gimnazjum.
W konkursie wzięli udział również nasi uczniowie. W pierwszej kategorii zespół uczniów z klas II – III zajął II miejsce, w kategorii uczniowie kl. I – III Nadia Rzepka uczennica kl. II zajęła II miejsce, Karolina Grabka uczennica kl. VI zajęła I miejsce w kategorii kl. IV – VI, w grupie najstarszych uczestników Wiktoria Siuda uczennica kl. VII zajęła III miejsce. Uczniów przygotowała do konkursu pani Dorota Sabat, nauczyciel muzyki. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez sponsorów.
II Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych.
Dzień Matematyka
Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)
„Cała Polska czyta dzieciom”
Po raz kolejny biblioteka szkolna oraz najmłodsi uczniowie w naszej szkole – Smerfy - włączyli się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. W piątkowe przedpołudnie Smerfy gościły u siebie starsze koleżanki, które przeczytały wiersze Jana Brzechwy. Wśród ulubionych przez Smerfy utworów znalazły się między innymi: „Kaczka Dziwaczka”, „Kłamczucha”, „Kwoka”.
Święta Noc
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas ciepłych spotkań w niepowtarzalnej atmosferze. W ten magiczny okres wprowadziły nas Jasełka zaprezentowane przez uczniów oraz chór szkolny. Wcielając się w role aniołów, pastuszków, mędrców i Świętej Rodziny dzieci przedstawiły historię narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Mała Pola Liwocha z kl. 0 (Smerfy) pięknie zaśpiewała kolędę „Jezus Malusieńki”, Karolina Grabka zaśpiewała kolędy „Mizerna, cicha” oraz „Kołysankę Maryi Panny” a Nadia Rzepka z klasy II zagrała „Lulajże Jezuniu” oraz „Przybieżeli do Betlejem”. Występ uświetnił chór szkolny, który wykonał najpiękniejsze polskie kolędy.
Występ artystyczny dzieci nagrodzony został gromkimi brawami zgromadzonych gości, rodziców oraz uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jasełka przygotowały pani Małgorzata Sobierajska oraz pani Dorota Sabat.
Stałym elementem uroczystości Jasełkowych jest przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które na ręce pani dyrektor Anny Tuz oraz druha Sławomira Biernata przekazała druhna Barbara Milcarz.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Anna Tuz, pan Szczepan Skorupski Wójt Gminy Zagnańsk, ks. Janusz Kołodziej oraz pani Renata Janik złożyli wszystkim obecnym życzenia zdrowych, wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Archiwum Aktualności