• Wielkanocne warsztaty z "Floriankami"

          • Piękne kurczaczki i jajeczka wyczarowały dzisiaj, 19 marca, dzieci z grupy 0b wraz z KGW Floriankami. Panie opowiedziały o zwyczajach i symbolach wielkanocnych, potem z wielkim zapałem pomogły przy pracy i dekoracjach wielkanocnych.
            W spotkaniu uczestniczyła również pani Marta Majkowska, dyrektor szkoły.
            Na koniec życzyliśmy sobie Wesołego Alleluja.

            Beata Adamiec

          • Spotkanie z ratownikiem medycznym

          • 12 marca gościł w naszej szkole pan Robert Wołowiec, ratownik medyczny. Poprowadził on zajęcia praktyczne dla uczniów z klas VII i VIII. Podczas spotkania  młodzi ludzie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli jak pomóc osobie nieprzytomnej, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wezwać pomoc oraz rozpocząć resuscytację krążeniowo - oddechową. Uczniowie poznali również zawartość apteczki wojskowej, jej podstawowe wyposażenie.

            Beata Adamiec

            nauczyciel edb

          • II Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk

          • "Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom. Ale to już wina życia, nie szachów” – tymi słowami podsumował niegdyś wieloletnie zmagania szachowe amerykański mistrz tej gry, William Napier. Uczestnicy II Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk w Kajetanowie, choć młodzi, niewątpliwie poświęcili już wiele czasu i energii, by doskonalić swe strategiczne umiejętności. I z całą pewnością nie był to czas stracony.

            2 lutego 2024 roku trzej reprezentanci naszej szkoły, Marcin Górzyński (klasa III), Filip Haba (klasa IV) oraz Nikodem Skrzyniarz (klasa VI) pod opieką pani Anety Kuc wzięli udział w ww. turnieju. Konkurencja była liczna, bardzo silna i zaprawiona w bojach. Tym bardziej cieszy fakt, że Marcin Górzyński wywalczył w swojej grupie wiekowej III miejsce. Wyróżnieni otrzymali z rąk organizatorów puchary, nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom!

            Rafał Okła

          • "Poczuj chemię do fizyki", czyli nieszablonowe eksperymenty naukowe

          • W poniedziałek, 5 lutego 2024 roku, gościliśmy w naszej szkole pana Patryka, reprezentanta grupy „Zaelektryzowani” z Lublina, który z pomocą balonika Stefana i wyłonionych z tłumu ochotników udowodnił, że nauka i zabawa to jedno i to samo. A trzeba podkreślić, że działo się naprawdę dużo! Wiele emocji wzbudził na przykład mały, niepozorny rowerek – aby skręcić w prawo, należało zwrócić kierownicę w lewo i na odwrót. Niezwykle efektowna była mieszanina ciekłego azotu z gorącą wodą. Kłęby gęstego, białego dymu wydobywającego się z wiaderka spowiły salę gimnastyczną na kilka minut, a niektórzy marzyciele zastanawiali się, czy powstałe w ten sposób chmurki i obłoczki nie zostaną z nami na dłużej. Nie brakowało również eksperymentów z helem zabawnie zmieniającym głos oraz z wodorem, który połączony z powietrzem i podpalony eksplodował z hukiem.

            Zręcznie przeplatane elementy humorystyczne oraz edukacyjne, solidna porcja wiedzy i frajdy przyniosły zamierzony efekt – wszyscy poczuli chemię do fizyki i nagrodzili pana Patryka długimi brawami. Dziękujemy za ten fantastyczny pokaz!

            Rafał Okła

          • Dzień Babci Dzień Dziadka

          • 19 stycznia w naszej szkole miała miejsce wspaniała uroczystość - Dzień Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z oddziałów przzdszkolnych i klas I - III  przedstawiły program artystyczny, na  który złożyły się piękne wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami.

          • Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia

          • Tym razem w ramach projektu edukacyjnego Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla najmłodszych „Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia” dzieci z grupy „0a” uczestniczyły w kursie „Choinka dla Mikołaja Kopernika”. Przez cały grudzień brały udział w wyzwaniach „Kopernikańskiego Turnieju Choinkowego”. Wykonywały zadania arytmetyczne, rozwijające logiczne myślenie oraz kreatywność i doskonalące umiejętność kodowania. Dzięki temu poszerzyły wiedzę na temat samego uczonego oraz zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Wykonały także piękne choinki, które ozdobiły salę przedszkolną.

            Kornelia Momot

            Wychowawca oddziału przedszkolnego 0a

          • Podsumowanie zbiórki plastikowych nakrętek

          • Plastik to jeden z najgorszych wynalazków człowieka – bardzo zanieczyszcza środowisko, przyczynia się do niszczenia bezcennych siedlisk przyrodniczych (zwłaszcza w morzach i oceanach) oraz jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wymierania wielu gatunków zwierząt. Do tego rozkłada się nawet kilkaset lat, uwalniając toksyczne związki.
            Swoistym antidotum na nadmiar tego surowca może być recykling. Dlatego uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w akcję poskramiania plastiku w bardzo prosty,  ale skuteczny sposób: zbierając plastikowe nakrętki z butelek typu PET. W trakcie dwumiesięcznej akcji udało się zgromadzić ponad 200 kilogramów takich nakrętek, które teraz zyskają nowe życie. Naturalnie nie mogło zabraknąć nagród, upominków i pamiątkowych dyplomów.

            W grupie klas młodszych (0 – III) pierwsze miejsce zdobyła Nel Korus z klasy 0b, która dostarczyła aż 43 kg nakrętek. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Górzyńska, również z klasy 0b (prawie 40 kg nakrętek). W grupie klas starszych (IV – VIII) rekordzistką okazała się Amelia Kmieć z klasy VI. Udało jej się zebrać ponad 15 kg plastikowego surowca.

            Ponadto drobne upominki dostali wszyscy uczestnicy akcji. Przy okazji nagrody powędrowały też do laureatów ubiegłorocznego konkursu plastycznego dotyczącego uzależnień, czyli Mai Cieślik z klasy VII oraz Zygmunta Sabata z klasy V. Pani dyrektor wręczyła im przygotowane przez gminę Zagnańsk kalendarze zilustrowane zwycięskimi pracami dzieci.

            Serdecznie dziękujemy młodym ekologom, którzy po raz kolejny udowodnili, że los Błękitnej Planety nie jest im obojętny!

            Rafał Okła

             

          • Jasełka Bożonarodzeniowe

          • Boże Narodzenie to magiczny czas, wyczekiwany przez dzieci i dorosłych, kiedy to ludzie zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy I przygotowali i przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Mali aktorzy przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa. Ich występ przeplatały kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.
            Harcerze z 27. DH im. T. Kościuszki wraz z druhem Sławomirem Biernatem oraz druhną Barbarą Milcarz przekazali społeczności szkolnej Betlejemskie Światło Pokoju.

            W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz rodzice i dziadkowie naszych uczniów.

            Pani dyrektor Marta Majkowska podziękowała uczniom oraz nauczycielom, pani Bogusławie Misterkiewicz i pani Dorocie Sabat, za przygotowanie Jasełek.

            W tym dniu społeczność szkolna pożegnała wieloletniego pracownika naszej szkoły, panią Teresę Gała, która każdego dnia dbała o kuchnię szkolną.

          • Najpiękniejsza sala

          • Konkurs na najpiękniej udekorowaną sale lekcyjną rozstrzygnięty.

            W okresie przedświątecznym odbył się w naszej szkole konkurs na Najpiękniej Udekorowaną Salę Lekcyjną.

            Wszyscy uczniowie pracowali do ostatniej chwili, aby pięknie i pomysłowo ozdobić swoje sale. Najlepsze i najpiękniejsze było to, że w naszej szkole zrobiło się bardzo świątecznie. Wyniki konkursu ogłoszone zostały 21 grudnia. Tego dnia wręczone zostały również drobne upominki, ufundowane prez Radę Rodziców.
            Pierwsze miejsce zajęła klasa II z wychowawczynią Panią Elżbietą Ślewą.
            Drugie miejsce - klasa III z wychowawczynią Panią Agnieszką Dziwoń.
            Trzecie miejsce otrzymują ex aequo: klasa VI z wychowawcą Panią Magdalena Garecką oraz klasa VII z wychowawcą Panią Dorotą Sabat. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów i ciekawych pomysłów.   

            Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski.

          • Świąteczne życzenia

          • Zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia,
            pełnych optymizmu i radości oraz  wszelkiej pomyślności i wielu szczęśliwych dni w Nowym Roku 

            życzą Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1
            w Zagnańsku

          • Uwaga! Zmiana opłat za wyżywienie.

          • Nowe stawki za żywienie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku od 2.01.2024 r.

            • Śniadanie – 3 zł
            • Herbata – 0,30 zł
            • Podwieczorek – 3 zł
            • Obiady:

            - mała porcja (3,4,5-latki) – 6 zł

            - duża porcja (6-latki, I-VIII) – 10 zł

               w tym:

            - zupa – 3 zł

            - drugie danie – 7 zł

          • Konkurs plastyczny „Nasz ulubiony bohater z bajki”

          • 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz z oddziałami przedszkolnymi ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie zorganizowały konkurs plastyczny „Nasz ulubiony bohater z bajki”. Wzięły w nim udział również dzieci z oddziałów 0a i 0b z naszej szkoły.

            Maluchy wykonały dwie prace plastyczne. Grupa 0a pracę pt.  „Masza”, grupa 0b pracę pt. „Elza”. Obie grupy zajęły ex aequo II miejsce i zostały nagrodzone dyplomami okolicznościowymi oraz drobnymi upominkami.

            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do rozwijania swoich talentów.

            Kornelia Momot

            Wychowawca 0a

          • Narodowe Czytanie 2023

          • 26 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez szkolną bibliotekę Narodowym Czytaniu. Akcja została zainicjowana w 2012 r. i jest kontynuowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

            Jako wyraz podziękowania za udział w akcji, nasza szkoła otrzymała okolicznościowy egzemplarz powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz podziękowanie podpisane przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser – Dudę oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

            Jolanta Kuta

            Opiekun biblioteki szkolnej

          • BohaterON w naszej naszej szkole

          • Uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – Włącz historię!” Celem kampanii było upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Udział w kampanii poprzedzony został lekcjami, w których uczniowie zapoznali się z działalnością Armii Krajowej, dowiedzieli się o przyczynach wybuchu powstania w Warszawie. Dzięki stronie internetowej https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/ poznali sylwetki bohaterów 1944 roku.

            Podsumowaniem zajęć poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego uczestnikom była lekcja przeprowadzona zgodnie ze scenariuszem otrzymanym w ramach projektu BohaterON w naszej szkole „Co za historia. Powstanie Warszawskie”. Uczniowie wykonali kartki i plakaty poświęcone uczestnikom, w których wyrazili swoją wdzięczność za trud, poświęcenie i odwagę. Prace zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej. Życzenia dla Powstańców od uczniów klasy 7 i 8 można zobaczyć na portalu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/

            Magdalena Garecka

            szkolny koordynator projektu

          • Grupa 0a w projekcie "Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia"

          • W ramach projektu edukacyjnego Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej dla najmłodszych „Na tropach nauki – Mikołaj Kopernik i jego odkrycia”, dzieci z grupy przedszkolnej „0a” uczestniczyły w kursie „Zostań ekonomistą i menadżerem jak Mikołaj Kopernik”. Nad organizacją projektu czuwała Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach.

            Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji zegarów i zegarków przyniesionych z domu. Dzieci słuchały ich tykania i dzwonienia. Poznały różne rodzaje zegarów, m.in. te z kukułką. Kolejny etap kursu to prezentacja kalendarza, nauka nazw miesięcy oraz rozwiązywanie zagadek dotyczących świąt.
            W ostatnim dniu kursu dzieci obejrzały różnego rodzaju monety i banknoty z Polski oraz z zagranicy. Dowiedziały się także, jaka waluta używana była w czasach Kopernika.
            Na zakończenie kursu przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, wykorzystując do tego kopie monet pochodzących z Polski.

            Podsumowując projekt, maluchy obiecały, że od dziś będą oszczędzać, aby szybko zapełnić swoje świnki skarbonki a zebrane pieniądze przeznaczy na coś pożytecznego.  Zapewniły też, że nie mogą się doczekać kolejnych zajęć o Mikołaju Koperniku.

            Kornelia Momot

            Nauczyciel oddziału przedszkolnego

          • 16 listopada 2023. Dzień tolerancji w naszej szkole!

          • Każdy inny a jednak wszyscy równi - to hasło tegorocznego Dnia Tolerancji, który obchodziliśmy w miniony czwartek 16 listopada b.r., w naszej szkole. Dzień ten stał się okazją do zastanowienia się nad własną postawą między innymi wobec przedstawicieli innych, kultur, wyznań, religii, koloru skóry, a także tych, których poglądy i zachowanie różnią się od innych. Na szkolnej sali gimnastycznej wyeksponowane zostały prace plastyczne w postaci plakatów, które każda klasa stworzyła wraz ze swoim wychowawcą oraz dekoracja przedstawiająca symbole i hasła nawiązujące do tematyki ogólnych założeń Międzynarodowego Dnia Tolerancji.
            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Nadia Rzepka, wraz z Marią Sikorą oraz Amelią Sikorą pięknie zaangażowały się w pomoc przy organizacji całego wydarzenia. Uczniowie byli podzieleni na trzy zespoły wiekowe, przedszkole-zerówka, klasy I-III oraz IV-VIII. W każdej grupie uczennice z SU przeczytały opowiadanie nawiązujące do tolerancji. Zadaniem uczniów było wyciągnąć płynący z opowieści morał oraz nasuwające się wnioski. W następnym etapie uczennice przeprowadziły test-quiz sprawdzający nabytą wiedzę o tolerancji wśród uczniów.

            Podsumowaniem spotkania było przekazanie sobie w kręgu przez uczniów iskierki przyjaźni oraz grupowe podziwianie naszego wspólnego wernisażu prac. Na zakończenie czekały na uczniów słodkie niespodzianki. 😊
            Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom uczniowie rozumieją, że każdy człowiek jest inny, ale każdego należy szanować mimo różnych zdań, myśli, wyznań, poglądów.

            Anna Biskupska

            Inga Pabjan

            Aneta Kuc