Plan dowozu
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022 - 1 września 2021 r.
godz. 8.00 - klasy IV - VIII
godz. 8.30 - klasy I - III
godz. 10.00 - oddział przedszkolny 0b
godz. 10.30 - oddział przedszkolny 0a
Uroczysta Msza św. rozpoczynająca rok szkolny odbędzie się w Kościela paraf. p.w. Św. Marcina Św. Rozali
5 września 2021 r. o godz. 10.00
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
25 czerwca 2021 r. zakończył się rok szkolny. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju uroczystość rozdanie świadectw, nagród, dyplomów i podziękowań odbyło się z podziałem na grupy z udziałem wychowawców i dyrekcji szkoły. Szczególnie serdecznie pożegnani zostali tegoroczni Absolwenci, którym dyrektor szkoły Marta Majkowska wręczyła świadectwa oraz dyplomy absolwenta.
Podsumowując rok szkolny, dyrektor szkoły podziękowała wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za wytężoną pracę w tych nietypowych i ciężkich warunkach. Absolwentom życzyła przyjęcia do upragnionych szkół.
Wszystkim uczniom życzymy wypoczynku oraz bezpiecznych i udanych wakacji.577
PODSUMOWANIE AKCJI „POMAGAMY SAMOTNYM MATKOM”
„…dobroć dawana innym zawsze do nas powraca …”
Szkolne Koło Wolontariatu, współpracując z p. Dorotą Sabat, przeprowadziło akcję pod hasłem „Pomagamy samotnym matkom”. Celem była pomoc skierowane do mieszkańców działającego w Kielcach Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.
Cieszymy się, że dzięki wrażliwości i ofiarności społeczność naszej szkoły mogliśmy przekazać dary, z których przygotowano paczki z potrzebnymi produktami zarówno dla dzieci, matek, jak i ośrodka.Pracownicy i mieszkańcy podziękowali ofiarodawcom słowami Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Za udział w akcji wyrażamy wdzięczność Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i wszystkim, którzy wsparli działania na rzecz Domu dla Matek.Roman Piskulak
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
„Kopciuszek inaczej…”
22 czerwca uczniowie klasy III, należący do koła artystycznego „Wyobraźnia”, przygotowali i zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe „Kopciuszek inaczej…”. Występ przygotowany został pod kierunkiem pani Kornelii Wesołowskiej. Na widowni zasiadły dzieci z grup przedszkolnych 0a i 0b, które aktywnie włączyły się w przedstawienie i świat bajki, w którym Kopciuszek rozmawia przez smartfona, a książę jeździ mercedesem.
Występ spotkał się z wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności, która nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Dodatkową atrakcją przedstawienia były wykonane przez uczniów należących do koła kukiełki, które przekazali przedszkolakom.11
Odwiedziliśmy Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych
Uczniowie klas 4 i 8 wraz z wychowawcami odwiedzili działający w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Opiekunowie sekcji sokolniczej Paweł Wójcik i Wojciech Spiechowicz w interesujący sposób prezentowali ten niezwykły, działający od 1981 roku azyl dla ptaków drapieżnych. Oprowadzający przekazali wiele ciekawych informacji także na temat sokolnictwa - będącego jedną z gałęzi łowiectwa. Nasi uczniowie mogli przymierzyć wyposażenie sokolnika oraz wziąć na rękę sowę.
Zwiedzając teren wokół szkoły, mieliśmy okazję zobaczyć realizację ciekawego projektu, m.in. budowy domków dla owadów. W zależności od materiałów, jakich użyjemy do budowy, mogą je zasiedlać różni goście, którzy są bardzo potrzebni w naszych ogrodach. Jednak aby zapewnić obecność owadów w domku, należy dać im możliwość znalezienia w pobliżu źródła wody oraz piasku i gliny. Oczywiście obecność ziół, roślin miododajnych, krzewów i drzew w pobliżu sprawi, że jego mieszkańcy z łatwością znajdą pożywienie, podkreślił omawiający ten projekt pan Przemysław Baran – nauczyciel technikum. Opuszczaliśmy to miejsce z przekonaniem, że warto wnieść swój wkład w ochronę pożytecznych i ważnych dla nas owadów.
Kolejnym etapem zwiedzania szkoły była wizyta w jednej z pracowni. Uczniowie przy pomocy mikroskopu oglądali fascynujący świat przyrody. Mieli okazję także obejrzeć wiele ciekawych eksponatów i pomocy. Gospodarze – uczniowie technikum cierpliwie i fachowo odpowiadali na wszystkie pytania gości, z których kilkoro zadeklarowało, że chciałoby kontynuować naukę właśnie w tej placówce.
Dziękujemy p. Damianowi Orzechowskiemu za przygotowanie spotkania.
Roman Piskulak
19
Promujemy czytelnictwo
Spotkania z Marcinem Pałaszem – autorem książek dla dzieci i młodzieży
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie uczniowie klas II – IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Marcinem Pałaszem - twórcą literatury dla dzieci i młodzieży, autorem słuchowisk, copywriterem, dwukrotnym laureatem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.
Pisarz w ciekawy, pełen humoru sposób opowiadał o swoich książkach i tym, co go zainspirowało do ich napisania. Rozważaniom towarzyszyła miła atmosfera. Pan Marcin chętnie odpowiadał na pytania swoich czytelników, nie kryjąc zadowolenia, z tego że uczniowie znają jego twórczość.
Autor w trakcie spotkanie wyraził nadzieję, że wśród uczestników są przyszli artyści i ludzie sukcesu, wskazując jednocześnie, że osiągnąć to można, realizując swoje marzenia.
Wspólne zdjęcia i dedykacje z podpisem p. Marcina Pałasza pozostaną miłym wspomnieniem naszego spotkania.
Roman Piskulak
6
Wyróżnienie naszej uczennicy
Uczniowie naszej szkoły brali udział w "Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek". Organizatorzy konkursu: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Wydawnictwo LOGI.
Naszą szkołę reprezentowali:
w kategorii klas IV-VI: Nadia Rzepka, Maria Sikora oraz Jakub Kuliński;
w kategorii klas VII-VIII: Wiktoria Haba, która otrzymała wyróżnienie.Nasi uczniowie okazali się kreatywni i twórczy, co zapewni im prawidłowy rozwój i ułatwi naukę.
Pomagamy
Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do włączenia się społeczności szkolnej w pomoc skierowaną do mieszkańców działającego w Kielcach Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.
Prosimy o wsparcie:
- dla dzieci - pampersy rozmiar 4, pieluchomajtki rozmiar 5, chusteczki nawilżane, żele do kąpieli, oliwki, kremy dla niemowląt i starszaków;
- dla ośrodka - środki czystości: płyny do podłóg, proszki i płyny do prania dla dzieci i dorosłych, środki higieny osobistej (np. dezodoranty w kulce, maszynki jednorazowe do golenia, chusteczki nawilżane).
Dary przyjmowane będą w szkole ad 14 do 18 czerwca 2021 r. w godzinach od 7.30 - 15.30. Przy drzwiach wejściowych - wewnątrz - przygotowane zostaną kartony.
Organizatorzy: Dorota Sabat, Roman Piskulak
SZACHOWE ZMAGANIA W NASZEJ SZKOLE
Po raz kolejny, mimo ograniczeń wynikających z zaleceń sanitarnych, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, w naszej szkole odbyły się - Szkolny Turniej Szachowy oraz Szkolny Turniej Warcabowy przygotowane przez Romana Piskulaka.
Zaproszenie do udziału w zawodach przyjęło 40 uczniów podzielonych na dwie grupy wiekowe: klasy I – III, klasy IV – VIII.
Zwycięzcy w turnieju warcabowym: grupa młodsza: I miejsce – Aleksander Rzepka (kl. I), II miejsce – Dominik Malinowski (kl. III), III miejsce – Patryk Salwa (kl. I); grupa starsza:
I miejsce – Oskar Marcisz (kl. VII), II miejsce – Igor Barucha (kl. VII), III miejsce – Maksymilian Salwa (kl. IV).W turnieju szachowym w grupie młodszej: I miejsce – Filip Haba (kl. I), II miejsce – Nikodem Skrzyniarz (kl. III), III miejsce – Wiktor Zagnański (kl. II); w grupie starszej:
I miejsce – Jakub Kuliński (kl. IV), II miejsce – Wiktoria Haba (kl. VII), III miejsce –Maksymilian Salwa (kl. IV).
Turniej odbył się w miłej atmosferze, a rozgrywane partie stały na dobrym poziomie.
Nie brakło też niespodziewanych rozstrzygnięć, którym czasem towarzyszył uśmiech, czasem niemal łzy ... jak to w sporcie bywa.Medale i upominki wręczała dyrektor szkoły Pani Marta Majkowska. Gratulując zwycięzcom, podkreśliła ogromne znaczenie tych dyscyplin sportu oraz fakt, że w placówce jest tak liczna grupa interesująca się szachami - tą szlachetną, królewską grą.
12
Gdyby uczniowie byli nauczycielami... - projekt edukacyjny
Nasza szkoła bierze udział w projekcje etwinning: If students were teachers... (Gdyby uczniowie byli nauczycielami...). W ramach działań uczennice z klasy 8 i klasy 7: Karolina Cedro, Weronika Kołodziejczyk, Izabela Sowińska, Marta Sarzyńska, Natalia Tkacz, Oliwia Tkacz Martyna Wydrych i Wiktoria Tymborowska przygotowały dwie prezentacje naszej szkoły oraz zaprezentowały siebie z wykorzystaniem aplikacji story jumper oraz padlet. Zgodnie z założeniem projektu, prace zostały wykonane w języku angielskim.
Link do projektu.
W ramach działań przewidziany został również konkurs na logo projektu. Zachęcamy do odwiedzenia strony i zagłosowania na wybraną pracę.
Link do konkursu:Zakończenie projektu przewidziane zostało wraz z zakończeniem roku szkolnego. Zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi działaniami uczniów naszej szkoły oraz szkół biorących udział w projekcie oraz zagłosowania na najciekawszą pracę.
Magdalena Garecka
Koordynator projektu
Promujemy czytelnictwo
Spotkania z Ewą Nowak – autorką książek dla dzieci i młodzieży
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie uczniowie klas starszych uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Ewą Nowak, która w ciekawy, pełen humoru sposób opowiadała o wybranych książkach i tym, co ją zainspirowało do ich napisania. Miła atmosfera sprzyjała rozważaniom na tematy ważne dla młodzieży: życie, system wartości, pasje, kompleksy, wpływ grup rówieśniczych.
Autorka zakończyła spotkanie z przekonaniem, że wśród uczestników jest przynajmniej jeden przyszły artysta, a osiągnąć to można poprzez obcowanie z literaturą, ćwiczenie mózgu i rozwój intelektualny.
Dzień Dziecka - Dzień Sportu 2021
Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął w atmosferze sportowej. Uczniowie rywalizowali w grach zespołowych oraz zawodach indywidualnych. Były skoki z piłką, biegi sztafetowe, siatkówka, badminton, unihokej. Dzieci mogły spróbować swoich sił również w turnieju szachowym i warcabowym. Każdy uczeń otrzymał zdrowy batonik i napój ufundowany przez Radę Rodziców.
Nie zabrakło również życzeń od pani dyrektor Marty Majkowskiej oraz wszystkich wychowawców, aby każdy dzień był radosny i szczęśliwy.W tym dniu uczniowie klas 1-3 wzięli również udział w Korespondencyjnej Świętokrzyskiej Mini - Olimpiadzie w Turnieju Gier i Zabaw Szkół Podstawowych. Organizatorem był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Celem turnieju jest zachęcenie dzieci do aktywnego i zdrowego trybu życia.
W ramach rywalizacji sportowych dzieci musiały pokonać tor przeszkód, wykonać skoki z piłką, bieg sztafetowy oraz zakładać ringo na pachołki, co wymagało szybkości i precyzji. Nad właściwym przebiegiem turnieju czuwali wychowawcy klas I – III: pani Agnieszka Dziwoń, pani Elżbieta Ślewa i pani Bogusława Misterkiewicz.49
Rozstrzygnięto Gminny Konkurs „Wiosna na szkle malowana”
31.05.2021 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem „Wiosna na szkle malowana” adresowany do uczniów klas 1 - 3 szkoły podstawowej. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku.
Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni uczniów, zachęcanie dzieci do aktywności twórczej, promowanie talentów, posługiwanie się różnorodnymi technikami plastycznymi. Wpłynęło 40 prac. Komisja w składzie: Mateusz Życiński, Łukasz Kopeć, Barbara Milcarz, wyłoniła zwycięzców.Miejsce I
Wiktoria Pawłowska uczennica kl.3 Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
Maja Adamiec uczennica kl. 2 SP im. AK w KajetanowieMiejsce II
Marcel Adamiec uczeń kl. 1 Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
Kacper Góra uczeń kl. 2 SP im. AK w Kajetanowie
Maja Tkacz uczennica kl. 3 SP nr 1 w ZagnańskuMiejsce III
Natalia Zgórska uczennica kl. 3 SP im. AK w Kajetanowie
Amelia Sikora uczennica kl. 3 SP nr 1 w Zagnańsku
Laura Pawłowska uczennica kl. 1 Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
Julia Ambryszewska uczennica kl. 1 SP nr1 w ZagnańskuWyróżnionych zostało 17 prac konkursowych.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu
Dorota Sabat
3
Brawa dla Bartka!
Bartosz Wroński, uczeń kl. VI zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Less waste – more forest” zorganizowanym przez Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku. Zadaniem uczestników było nagranie krótkiego film, który promuje ekologiczny styl życia, w myśl zasady 6R, czyli Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Recover, co kolejno oznacza: Pomyśl - Odmawiaj - Ograniczaj - Używaj wielokrotnie - Odzyskuj - Naprawiaj.
W swojej pracy Bartosz przedstawił nieodpowiednie zachowania ludzi, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska oraz jakie działania powinny zostać podjęte w celu ograniczenia powstawania niebezpiecznych odpadów.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcy wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Matki
Wszystkim Mamom z okazji ich Święta składamy wyrazy wdzięczności za miłość, troskę i życzliwość. Życzymu Wam dużo zdrowia i radości każdego dnia.
Klasa 3.
Klasa 0b
Komunikat
W dniach 25, 26, 27 maja 2021 r. uczniowie klasy 8 przystępują do Egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dla pozostałych uczniów są to dni wolne od zajęć lekcyjnych.
Rodzice oraz uczniowie klasy 8 proszeni są o zapoznanie się ze "Szczegółowymi procedurami przeprowadzania Egzaminu ósmoklasisty w 2021 r.", które zamieszczone zostały w zakładce Ósmoklasiści.
Święto Polskiej Niezapominajki
Święto Polskiej Niezapominajki obchodzimy w Polsce od 2002 roku. O tym maleńkim kwiatku pisano wiersze, śpiewano piosenki.
15 maja to przede wszystkim dzień poświęcony przyrodzie naszego kraju, jej walorom i bogactwu różnorodności. Celem Niezapominajki jest przpominanie o konieczności jej ochrony Polskiej. Dla przedszkolaków ten dzień był wspaniałą lekcją ekologii, dzięki której dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o środowisko.
Tydzień Bibliotek w naszej szkole
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek
i bibliotekarzy prowadzona od 8 do 15 maja. Zainicjowało ją w 2004 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Tegoroczna, osiemnasta edycja odbywała się pod hasłem „Znajdziesz mnie
w bibliotece”. W związku z epidemią była ona wyjątkowa, ponieważ część wydarzeń przeprowadzano online (dla klas starszych), a niektóre odbyły się w szkole (dla klas młodszych).Biblioteki to miejsca niezwykłe, wręcz magiczne, dlatego młodzież miała okazję wirtualnie zobaczyć 20 najpiękniejszych bibliotek na świecie.
W tym wyjątkowym tygodniu nauczyciele zabrali najmłodszych w PODRÓŻ DO KRAINY LITERATURY.
Do promocji czytelnictwa włączyli się uczniowie klas II – III, którzy wykonali piękne prace plastyczne pod hasłem: „Bohater mojej lektury”. Za inspirowanie dzieci podziękowania należą się Rodzicom, p. Agnieszce Dziwoń i p. Elżbiecie Ślewie.
Sztuka przemawiania.
Ważnym elementem edukacji jest opanowanie sztuki retoryki, czyli umiejętności przemawiania, przekonywania, argumentowania i wyrażania własnego zdania. Uczniowie kl. VII: W. Dziubańska, W. Haba, K. Karcz, G. Pabjan, W. Tymborowska zaprezentowali online swoje przemyślenia na temat: „Książki wzbogacają życie”. Słuchacze z uznaniem wypowiadali się, podkreślając wysoki poziom przygotowanych wystąpień.
Tę książkę warto przeczytać!
Pod takim hasłem uczniowie klasy IV prezentowali dla swoich koleżanek
i kolegów książki, po które warto sięgnąć.
Działania tegorocznego Tygodnia Bibliotek obrazuje galeria zdjęć i wystawa prac uczniów znajdująca się na stronie internetowej szkoły.Przygotował: Roman Piskulak
Przedszkolaki składają życzenia Strażakom!
10 maja 2021 r. przedszkolaki z grupy 0a i 0b wraz z opiekunami odwiedziły druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrustach. Poczuliśmy się wyjątkowymi gośćmi, dla których Gospodarze spotkania przygotowali wiele atrakcji. Mogliśmy podziwiać wyposażenie strażackich wozów i zaobserwować ich działanie. Panowie Strażacy opowiedzieli nam, do czego służą czekające w pogotowiu łodzie i jak oświetlić ciemność w czasie interwencji nocnych. Mogliśmy też posłuchać dźwięku strażackiego sygnału. Dowiedzieliśmy się, jak trudna i ważna jest praca strażaka. Jesteśmy pewni, że kiedyś zasilimy ich szeregi, bo – tak jak Wojtek – każdy z nas chce pełnić tę zaszczytną funkcję. Na zakończenie wizyty przekazaliśmy moc życzeń zamkniętych w laurkach i albumie oraz zaśpiewaliśmy piosenkę specjalnie przygotowaną na te uroczystość.
Wszystko odbyło się w zalecanym reżimie sanitarnym, więc szczęśliwi wróciliśmy do naszej szkoły.
Dziękujemy za piękne spotkanie i zapraszamy do galerii zdjęć.22
Archiwum Aktualności