• Z wizytą u strażaków

          • "Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia" takie motto przyświeca strażakom w ich pracy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III chciały podziękować za ich pracę. 9 maja odwiedziły "naszą" remizę, aby złożyć druhom życzenia z okazji ich święta, które obchodzone jest 4 maja. Dzięki gościnności strażaków, dzieci poznały ich pracę od kuchni. Mogły zobaczyć sprzęt i samochody bojowe oraz przymierzyć kaski i ubrania.

            Uczniowie podziękowali strażakom za gościnę i życzyły "tyle powrotów, ile wyjazdów". Przy dźwiękach syreny pożegnali się z druhami.

          • A co słychać w świetlicy? Robimy maskotki z balonów.

          • Tym razem uczestnicy świetlicy „Chochlik” postanowili stworzyć nieszablonową drużynę maskotkową – wesołą, oryginalną i wykonaną na bazie kolorowych balonów. Jako niezbędne dodatki posłużyły m.in. włóczka, papier kolorowy, bibuła, naklejki oraz… wyobraźnia. Niektóre prace były fantastyczne, wręcz awangardowe, inne bardziej tradycyjne, ale wszystkie zasłużyły na oklaski wraz z miejscem na podium. Autorzy dosłownie pękali z dumy, za to balony bez nadęcia zniosły wszelkie upiększające zabiegi i dotrwały aż do sesji zdjęciowej.Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej twórczej zabawy!

            Rafał Okła

          • Gminne obchody Święta Narodowego 3 Maja

          • Naród polski wielokrotnie musiał walczyć o swą wolność i niezależność, a przez długi czas mógł o nich jedynie marzyć. Wobec zagrożeń ze strony agresywnych sąsiadów i perturbacji wewnątrz kraju ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, ze wsparciem ówczesnych patriotów, m.in. Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, podjął próbę ratowania Ojczyzny. Środkiem do tego celu miała być druga na świecie konstytucja. Uchwalona 3 maja 1791, choć nie spełniła pokładanych w niej nadziei, przeszła do historii i przekonała nieprzekonanych, że posiadanie prawa i fundamentalnych zasad jest niezbędne, aby Polska mogła istnieć. Aby mogła żyć.

            3 maja br. w kościele Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę. Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem pocztów sztandarowych do świątyni. Naszą szkołę reprezentowali chorąży Jakub Kuliński, chorąży Maksymilian Salwa oraz asysta pocztu, w składzie: Maja Cieślik, Marcelina Grabka, Amelia Kowalska i Aleksandra Młodawska. Następnie Wójt Gminy Zagnańsk, Pan Wojciech Ślefarski oraz zastępca wójta, Pan Stanisław Stępień, złożyli kwiaty przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W kazaniu ksiądz Adam Pajda zwrócił uwagę na postawę Maryi, która najlepiej rozumiała, że władza i służba są ze sobą ściśle związane i nie powinny istnieć oddzielnie. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem pieśni religijno-patriotycznej „Boże, coś Polskę” oraz wyprowadzeniem pocztów sztandarowych.

            Według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Tymczasem stała się czymś znacznie więcej – inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków; niezbywalnym symbolem odrodzonej, nowoczesnej Rzeczpospolitej.

            Rafał Okła

          • Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” (sesja jesienna).

          • Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” sprawdzał wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej wraz z elementami pozostałych kompetencji na poziomie klas I-III szkoły podstawowej.
            Organizowany konkurs dał możliwość porównania poziomu wiedzy naszych uczniów z rówieśnikami z terenu całej Polski.
            Laureaci konkursu otrzymali prestiżowy tytuł
            „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej” oraz dyplom i nagrodę.
             

            Oto lista laureatów konkursu naszej szkoły:

            1.Antoni Salwa, uczeń klasy pierwszej – 3 miejsce

            2.Julia Kula, uczennica klasy pierwszej - 10 miejsce

            3. Marcelina Lach, uczennica klasy drugiej – 10 miejsce

            4.Maria Nowińska, uczennica klasy drugiej -14 miejsce

            5. Marcelina Rzońca, uczennica klasy pierwszej - 16 miejsce

            Laureaci konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor szkoły Marty Majkowskiej nagrody książkowe.

            Agnieszka Dziwoń


             

          • Sukcesy naszych uczniów

          • 26 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek organizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wydawnictwo Logi. Celem olimpiady jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych wśród uczniów województwa świętokrzyskiego.  

            Łamigłówki są świetną edukacyjną zabawą, która zmusza do myślenia. Pomagają rozwijać intelekt dzieci, ucząc je logicznego myślenia i innych umiejętności przydatnych nie tylko w szkole. Kształtują także zdolności matematyczne, spostrzegawczość, koncentrację. 

            W eliminacjach szkolnych udział wzięli: Kacper Kula (kl. II), Marcin Górzyński (kl. III), Oliwier Rzońca (kl. III), Radosław Wrona (kl. III), Filip Haba (kl. IV), Henryk Wesołowski (kl. V), Amelia Kowalska (kl. VI), Amelia Sikora (kl.VI), Nikodem Skrzyniarz (kl. VI), Dawid Skrzypczyk (kl. VI), Maria Sikora (kl. VII), Nikola Salwa (kl. VIII).  

            Uczniowie z najlepszymi wynikami, Marcin Górzyński oraz Radosław Wrona, reprezentowali naszą szkołę w finale, który miał miejsce 25 kwietnia w siedzibie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  

             

            Marcin Górzyński zajął II miejsce w IV Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek. 

             

            Gratulujemy serdecznie i życzymy wielu matematycznych sukcesów. 

             

          • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Była ona wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie osłabionej Ojczyzny oraz próbą ratowania Rzeczypospolitej przed upadkiem. Z okazji 233. rocznicy tego ważnego wydarzenia uczniowie klas starszych przygotowali uroczystą akademię, w której przypomnieli najważniejsze wydarzania związane z konstytucją oraz jej twórców.  

            Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana utworami muzycznymi skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei. 

            Dorota Sabat
            Magdalena Garecka