„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem
działań było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny - Zagnańska i szkolnej społeczności.
Uczniowie i nauczyciele, włączając się w akcję „#Szkoła pamięta”, odwiedzili miejsca pamięci. Młodzież porządkowała mogiły żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku na ziemi zagnańskiej, w tym pochodzącego z Kajetanowa westerplatczyka Jana Korusa. Nasza placówka w tym roku objęła opieką tę mogiłę w ramach programu „Pamiętamy o Westerplatczykach”.
Zadbaliśmy także o groby nauczycieli pracujących w Zagnańsku. Szczególne miejsce w pamięci społeczności szkolnej mają pedagodzy uczący na tajnych kompletach, gdyż jest to nasz Patron – szkoła nosi imię Nauczycieli Tajnego Nauczania.
Po wykonaniu prac porządkowych odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego i historii. Nauczyciel Roman Piskulak przybliżył obecnym sylwetkę legionisty Jana Korusa oraz zaprezentował wiersz K.I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Pani Magdalena Garecka – nauczycielka historii - omówiła wydarzenia związane z obroną składnicy wojskowej. W trakcie zajęć pokazano dramaturgię, a jednocześnie bohaterstwo polskich żołnierzy walczących na Westerplatte.
Porządkując zbiorową mogiłę żołnierzy polskich, uczniowie poznali fakty, które miały miejsce 5 – 7 września 1939 r. w Zagnańsku.
1 listopada harcerze z działającej w szkole 27 DH im. Tadeusza Kościuszki w trakcie Mszy św. odprawianej na cmentarzu pełnili wartę przy zbiorowej mogile żołnierzy polskich.
Roman Piskulak
zdjęcia: Magdalena Garecka