7 września delegacja naszej szkoły w pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości upamiętniającej żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte, gdzie ponad połowa załogi pochodziła z regionu świętokrzyskiego. Podczas Mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach ks. biskup Marian Florczyk w homilii powiedział: „Jest to chyba jedyny dzień w roku, kiedy tak wiele pocztów sztandarowych jest w naszym kościele. To powinno nas napawać radością. 83 lata temu, 7 września 1939 roku major Henryk Sucharski zebrał wszystkich żołnierzy z koszar. Oznajmił im, że nadszedł czas poddania się. To było kilka bohaterskich dni walki, bez wody, bez wytchnienia. Jeden z żołnierzy wspominał, że kapitulacji towarzyszył szloch i płacz, bo musiano się poddać”.
Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który został utworzony w 2021 roku z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.
Na uroczystości szkołę reprezentowała delegacja w składzie: dyrektor Marta Majkowska, nauczyciel Roman Piskulak i uczniowie: Nadia Rzepka, Marysia Sikora, Maja Cieślik, Patrycja Kopeć, Dominik Kopeć, Bartosz Wroński.
Nasza placówka w 2022 r. przejęła opiekę nad mogiłą Jana Korusa pochodzącego z Kajetanowa, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Na tabliczce umieszczonej na pomniku czytamy: „Tobie Polsko/ wrzesień 1939 r. Grób Westerplatczyka/ opiekę sprawuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku”.
Oto krótka totka biograficzna Jana Korusa. Legionista Jan Korus pochodził z Kajetanowa gmina Samsonów (obecnie gmina Zagnańsk). Urodził się 25 sierpnia 1915 r. W 1938 rozpoczął służbę w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu 1939 r. został skierowany na Westerplatte, co było wyróżnieniem ze strony dowództwa za wzorową służbę, ponieważ wyznaczając skład załogi, kierowano się wysokim morale, patriotyzmem i doskonałym wyszkoleniem bojowym kandydata. Służbę na Westerplatte rozpoczął 5 kwietnia, pełniąc funkcję trębacza. Brał udział w obronie składnicy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w Stalagu I A (nr jeńca 2206). 10 grudnia 1940 r. przeniesiony do Stalagu XXI A. Po wojnie powrócił do kraju. Zmarł w 1954 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. W 1958 roku odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari, który odebrała żona.
Roman Piskulak