Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w obchody Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim – gdzie odbyła się już XXIX edycja tego niezwykłego święta języka ojczystego. Tegoroczne hasło to: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.
W naszej placówce działania adresowano do licznego grona odbiorców - od klas najstarszych do klasy „zerowej”. Stworzono możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim poprzez konkursy, zabawy, wykłady, prezentacje talentów.
Uczniowie klas starszych mieli okazję obejrzeć i wysłuchać fragmentów wykładów profesora Jana Miodka wygłoszonych na Uniwersytecie Dzieci we Wrocławiu. „Żeby czaić bazę, nie trzeba być kozakiem - trzeba wiedzieć, o co kaman. A o co kaman?”. Uczestnicy tego bloku tematycznego w trakcie spotkań prowadzonych online wymieniali poglądy, m.in. na temat zapożyczeń z języka angielskiego w naszej mowie ojczystej. Młodzież samodzielnie przygotowała słowniki gwary uczniowskiej.
Kolejny blok tematyczny przebiegał pod hasłem: „Szukamy mistrza ortografii
w naszej szkole”. Zadaniem uczniów było wykazanie się znajomością zawiłości ortograficznych, w jakie bogaty jest nasz język. Konkurs zorganizowany był dla dwóch grup wiekowych: uczniów klas II - III oraz IV - VIII i wyłonił najlepszych w każdej klasie. Uczestnicy rozwiązywali quiz ortograficzny oraz musieli pokolorować zakodowany ortograficznie obraz. Tytuł Mistrza Ortografii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku zdobyli: kl. VIII – Natalia Tkacz , kl. VII – Wiktoria Haba, Wiktoria Dziubańska, kl.VI – Dominik Kopeć, kl. V – Nadia Rzepka, kl. IV – Maksymilian Salwa, Adam Wrona, kl. III - Amelia Sikora, Nikodem Skrzyniarz, Krystian Zapała , kl. II – Henryk Wesołowski, Dawid Waniak, Wojciech Łoboda.
Trzeci blok - dedykowany był najmłodszym - „Podróż do literackiej krainy bajek i baśni”. Uczniowie klas I – III wykonali prace plastyczne pt. „Wiosna w literaturze”. Najmłodsi, w klasach, z nauczycielami czytali utwory literackie –ukazujące budzącą się do życia wiosnę. W salach powstały piękne galerie prac plastycznych.
Ostatni dzień święta mowy ojczystej to prezentacja talentów literackich i oratorskich. Uczniowie klasy czwartej zaprezentowali młodszym kolegom napisane przez siebie baśnie. Choć to nietypowe spotkanie autorskie odbyło się online, to słuchacze gromkimi brawami nagrodzili czytających swoje utwory: Marysię Sikorę, Adama Wronę, Jakuba Kulińskiego.
Tydzień Kultury Języka w naszej szkolnej społeczności był wielkim świętem języka polskiego. Wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Celem podjętych działań było przede wszystkim zachęcanie dzieci i młodzieży do obcowania ze słowem pisanym i literaturą piękną. Podziękowania za współpracę składam na ręce: p. Weroniki Lasoty, p. Beaty Adamiec, p. Agnieszki Dziwoń, p. Elżbiety Ślewy, p. Grażyny Okły, p. Rafała Okły.
Organizator XXIX Tygodnia Kultury Języka w szkole Roman Piskulak