Gminne obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęto uroczystą Mszą Św. w Kościele parafialnym p.w. Św. Rozalii i Św. Marcina w Zachełmiu. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji Ojczyzny oraz nauczycieli pracujących w naszej szkole latach II wojny światowej, działających w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
Po zakończonej eucharystii oddano hołd poległym mieszkańcom Zagnańska, bohaterom I wojny światowej, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1914 – 1918. Pod tablicą pamiątkowa kwiaty złożyła między innymi pani Renata Janik, poseł na sejm RP. Pan Szczepan Skorupski, wójt Gminy Zagnańsk, pani Anna Tuz, dyrektor SP nr 1 oraz pani Grażyna Wawszczak, radna Gminy Zagnańsk złożyli wieniec w imieniu mieszkańców oraz władz gminnych.
Kolejnym punktem obchodów był występ uczniów naszej szkoły wspólnie z Zespołem Ludowym „Jaworzanki” w montażu słowno – muzycznym pod tytułem „Bóg – Honor - Ojczyzna”. Przygotowany on został pod kierunkiem pana Romana Pisklaka. W czasie akademii zaprezentowany został pierwszy sztandar naszej placówki, który ufundowany został w roku 1934. Pani dyrektor Anna Tuz w kilku zdaniach przypomniała jego historię nawiązując do wydarzeń 1935 roku związanych z uroczystościami pożegnania Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pisał o nich w kronice szkoły ówczesny kierownik Władysław Boszczyk.
„W dniu 12 maja 1935 zmarł w Warszawie Marszałek Józef Piłsudski. Wiadomość ta, trwożnie podawana z ust do ust rozeszła się po Zagnańsku w dniu następnym z rana. Wieść ta podziałała na dziatwę szkolną jak grom. Nie można było uczyć, słychać było tyko płacz. Wywiesiliśmy zaraz na budynku szkolnym sztandar (flagę) owinięty krepą. Portrety ś.p. Marszałka zakryto również krepą. Dziatwa wraz z gronem nauczycielskim przywdziała żałobne opaski na lewe ramię na czas 6 tygodni. Ludność tutejszej miejscowości zareagowała bardzo żywo na wiadomość tę żałobną. Zorganizowano 2 nabożeństwa żałobne, w których szkoła wzięła udział, mianowicie w dn. 15 i 18 maja. W nocy z 17 na 18 maja przejeżdżał przez Zagnańsk o godz. 24.45 pociąg żałobny wiozący trumnę ze zwłokami ś.p. Marszałka do Krakowa. Dziatwa tutejszej szkoły wraz z gronem nauczycielskim ze sztandarem szkolnym pomimo nocy i niepogody czekała przy torze kolejowym, aby zobaczyć pociąg i trumnę. Była to chwila niezapomniana, kiedy wreszcie z oddali ukazał się tak bardzo oczekiwany pociąg i trumna na platformie, ustawiona na lawecie armatniej, a oświetlona reflektorami. Dzieci jakby zastygły.”
Występ uczniów naszej szkoły oraz Zespołu Ludowego „Jaworzanki” spotkał się z wielkim aplauzem ze strony licznie przybyłych gości. Z wielką uwagą wysłuchali go między innymi pani poseł Renata Janik, pan Szczepan Skorupski, Wójt Gminy Zagnańsk, pan Henryk Milcarz, dyrektorzy szkół z Gminy Zagnańsk.
Na zakończenie części oficjalnej pan Szczepan Skorupski, Wójt Gminy Zagnańsk wręczył odznaki Gminy Zagnańsk pani Irenie Jończyk, córce nauczycielki TON Ireny Dorynek oraz pani Marii Szymkiewicz, która była jedną z inicjatorek nadania naszej szkole imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania.
Tym akcentem zakończono oficjalne obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zaproszeni zostali przez panią dyrektor Annę Tuz na poczęstunek „Gęsina na Świętego Marcina”, który przygotowany został przez panie z naszej szkoły.

Gminne obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.