Ostatni tydzień kwietnia bez wątpienia należał do młodych ekologów z klasy IV. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie, wspomagani przez wychowawcę, Rafała Okłę, przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące ochrony przyrody i środowiska. Wykazali się przy tym aktorsko, wcielając się w nowe dla siebie role.
Po krótkiej prezentacji koordynatora głos zabrała prof. dr hab. Weronika Zapała, specjalistka ds. ochrony wód. Przybliżyła słuchaczom problemy wynikające z niewłaściwego gospodarowania ograniczonymi zasobami wody pitnej. Wskazała na postępujące zanieczyszczenie rzek, jezior i wszechoceanu oraz zaproponowała rozwiązania, które każdy może zastosować w praktyce, by uchronić planetę i nas samych przed hydrologiczną suszą.
Kolejnym prelegentem okazał się być specjalista ds. ochrony powietrza, klimatolog, prof. dr hab. Dawid Waniak. Profesor Dawid, prawdziwy znawca tematu, objaśnił, czym jest smog, jak powstaje efekt cieplarniany, i dlaczego kwaśne deszcze stopniowo niszczą miejską architekturę.
Ostatni mówca, znany i szanowany specjalista ds. gospodarowania odpadami, prof. dr hab. inż. Henryk Wesołowski, odpowiedział słuchaczom na pytanie „Czy odpady to same straty?”. Jak łatwo się domyślić, odpowiedź była przecząca – wystarczy nieco samodyscypliny, by segregacja i recykling tchnęły w stare szkła czy plastiki zupełnie nowe życie. Profesor poruszył również ważki temat oszczędzania żywności.
Spotkania, przygotowane oddzielnie dla klas młodszych i starszych, zakończyły się krótkimi quizami ekologicznymi, oczywiście z nagrodami. Potem najodważniejsi wylosowali dla siebie proekologiczne postanowienia, w których postarają się wytrwać jak najdłużej oraz, mamy nadzieję, zachęcą do podobnych postanowień rodzinę, koleżanki i kolegów.
Tymczasem, z okazji Dnia Ziemi, życzmy naszej planecie 100 miliardów lat!
Rafał Okła
Koordynator