XXXI edycja Tygodnia Kultury Języka w tym roku poświęcona była sztuce czytania. Jako motyw przewodni wykorzystano słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Tegoroczne obchody TKJ w naszej szkole skupiły się wokół organizacji wydarzeń, mających na celu: kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, korzyści wynikających z czytania i uczenia się oraz roli biblioteki.
Szkolny mistrz czytania ze zrozumieniem
Wśród młodzieży klas IV – VIII wyłoniliśmy uczniów, którzy szybko czytają ze zrozumieniem. Uczestnicy szkolnego konkursu w określonym czasie musieli przeczytać tekst poświęcony historii książki, a następnie odpowiedzieć na pytania związane z opracowaniem.
Zwycięzcy w poszczególnych klasach:
klasa IV – I miejsce - Wiktor Zagdański, II miejsce – Michał Mendalski, III miejsce – Wojciech Łoboda;
klasa V – I miejsce – Nikodem Skrzyniarz, II miejsce – Amelia Kowalska, III miejsce – Dominik Malinowski;
klasa VI – I miejsce – Maria Sikora , II miejsce – Maria Mendalska, III miejsce – Norbert Tusień;
klasy VII i VIII – I miejsce – Aleksandra Dziubańska, II miejsce – Kacper Łukomski, III miejsce – Nikola Salwa i Nadia Rzepka.
Moja ulubiona książka - tę książkę warto przeczytać!
Pod takim hasłem uczniowie klasy V i VI prezentowali swoim koleżankom
i kolegom książki, po które warto sięgnąć.
Spotkanie z bajką w szkolnej „ZERÓWECZCE”
Czytanie dzieciom bajek jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie ich potrzeby emocjonalne, wspiera wszechstronny rozwój, jest jedną z najskuteczniejszych metod wychowawczych, a przede wszystkim przynosi dzieciom ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
W ten niezwykły, magiczny świat bajek wprowadzili najmłodszych uczniowie klasy czwartej: Wojciech Łoboda, Henryk Wesołowski i Mieszko Salwa, czytając baśń „Kopciuszek”.
Przedszkolaki słuchały z wielkim zaciekawieniem, a później opowiadały treść. Na zakończenie spotkania, pod czujnym okiem p. Beaty Adamiec, wykonały piękne prace plastyczne nawiązujące do przeczytanego utworu. Wystawa została zaprezentowana w szkole.
PODRÓŻ DO KRAINY LITERATURY
Do promocji czytelnictwa włączyli się uczniowie klas I – II, którzy wykonali wspaniałe prace plastyczne pod hasłem: „Moja ulubiona lektura”. Za inspirowanie dzieci podziękowania należą się Rodzicom oraz p. Agnieszce Dziwoń i p. Elżbiecie Ślewie. Szkolna wystawa prac wzbudziła duże zainteresowanie.
Spotkanie autorskie z Piotrem Krukiem
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie uczniowie klasy VIII uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Piotrem Krukiem, poliglotą, autorem książki „Języki obce w karierze polskich prezesów, dyplomatów i mistrzów świata” oraz z p. Moniką Życińską, dyrektor Działu Obsługi Klienta Grupy Cersanit, bohaterką jednego z rozdziałów, a zarazem mieszkanką naszej gminy.
Piotr Kruk zachęcał młodych ludzi do nauki języków obcych. Przekonywał, że zdobyte umiejętności na pewno wykorzystają w wielu życiowych sytuacjach. W swoim wystąpieniu Monika Życińska podkreślała, że znajomość przynajmniej dwóch języków obcych zwiększa znacząco atrakcyjność osób ubiegających się o pracę.
Autor w trakcie spotkanie wyraził nadzieję, że wśród uczestników są przyszli ludzie sukcesu, wskazując jednocześnie, że osiągnąć go można, realizując swoje marzenia, jednocześnie ucząc się języków obcych.
Roman Piskulak
Organizator szkolnego TKJP