Naród polski wielokrotnie musiał walczyć o swą wolność i niezależność, a przez długi czas mógł o nich jedynie marzyć. Wobec zagrożeń ze strony agresywnych sąsiadów i perturbacji wewnątrz kraju ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, ze wsparciem ówczesnych patriotów, m.in. Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, podjął próbę ratowania Ojczyzny. Środkiem do tego celu miała być druga na świecie konstytucja. Uchwalona 3 maja 1791, choć nie spełniła pokładanych w niej nadziei, przeszła do historii i przekonała nieprzekonanych, że posiadanie prawa i fundamentalnych zasad jest niezbędne, aby Polska mogła istnieć. Aby mogła żyć.
3 maja br. w kościele Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę. Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem pocztów sztandarowych do świątyni. Naszą szkołę reprezentowali chorąży Jakub Kuliński, chorąży Maksymilian Salwa oraz asysta pocztu, w składzie: Maja Cieślik, Marcelina Grabka, Amelia Kowalska i Aleksandra Młodawska. Następnie Wójt Gminy Zagnańsk, Pan Wojciech Ślefarski oraz zastępca wójta, Pan Stanisław Stępień, złożyli kwiaty przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. W kazaniu ksiądz Adam Pajda zwrócił uwagę na postawę Maryi, która najlepiej rozumiała, że władza i służba są ze sobą ściśle związane i nie powinny istnieć oddzielnie. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem pieśni religijno-patriotycznej „Boże, coś Polskę” oraz wyprowadzeniem pocztów sztandarowych.
Według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Tymczasem stała się czymś znacznie więcej – inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków; niezbywalnym symbolem odrodzonej, nowoczesnej Rzeczpospolitej.
Rafał Okła