Według szacunków Polacy wyrzucają w ciągu roku około 13 milionów ton śmieci. W skali całego świata to ponad 2 miliardy ton! Coraz częściej odpady trafiają do właściwych pojemników, dzięki czemu mogą być odpowiednio przetworzone i powtórnie wykorzystane w produkcji plastiku, papieru czy szkła. Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, gdy niefrasobliwi mieszkańcy Błękitnej Planety, niewrażliwi na piękno przyrody i obojętni na jej los, śmiecą i szpecą krajobraz swojej okolicy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku połączyli siły i 23 września zgodnie ruszyli do akcji. Wyposażeni w worki i rękawiczki, w towarzystwie nauczycieli i słonecznej pogody, dokładnie przeszukali pobocza dróg, pobliskie łąki i obrzeża lasów. Butelki, papierki, puszki czy torebki – wszystkie te niepotrzebności natychmiast lądowały tam, gdzie ich miejsce, a spektakularne efekty pracy zespołowej możecie Państwo ocenić sami, najlepiej w trakcie jesiennego spaceru. A gdyby się okazało, że niestrudzonym poszukiwaczom coś jednak umknęło, warto pójść za ich przykładem. Bo przecież, tak naprawdę, wszystkie śmieci są nasze!
Sprzątanie świata
Europejski Tydzień Sportu
W naszej szkole podjęte zostały działania w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu pod hasłem „By Aktive”. Przyłączając się do tej akcji chcieliśmy pobudzić całą społeczność szkolną do większej aktywności fizycznej i pokazać różne, atrakcyjne oblicza sportu.
32
Zestawienie ofert na dostawę sprzętu na potrzeby realizacji programu "Aktywna tablica"
Nasza szkoła pamięta o bohaterach Westerplatte z regionu świętokrzyskiego
7 września delegacja naszej szkoły w pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystości upamiętniającej żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte, gdzie ponad połowa załogi pochodziła z regionu świętokrzyskiego. Podczas Mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach ks. biskup Marian Florczyk w homilii powiedział: „Jest to chyba jedyny dzień w roku, kiedy tak wiele pocztów sztandarowych jest w naszym kościele. To powinno nas napawać radością. 83 lata temu, 7 września 1939 roku major Henryk Sucharski zebrał wszystkich żołnierzy z koszar. Oznajmił im, że nadszedł czas poddania się. To było kilka bohaterskich dni walki, bez wody, bez wytchnienia. Jeden z żołnierzy wspominał, że kapitulacji towarzyszył szloch i płacz, bo musiano się poddać”.
Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który został utworzony w 2021 roku z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.
Na uroczystości szkołę reprezentowała delegacja w składzie: dyrektor Marta Majkowska, nauczyciel Roman Piskulak i uczniowie: Nadia Rzepka, Marysia Sikora, Maja Cieślik, Patrycja Kopeć, Dominik Kopeć, Bartosz Wroński.
Nasza placówka w 2022 r. przejęła opiekę nad mogiłą Jana Korusa pochodzącego z Kajetanowa, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. Na tabliczce umieszczonej na pomniku czytamy: „Tobie Polsko/ wrzesień 1939 r. Grób Westerplatczyka/ opiekę sprawuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku”.
Oto krótka totka biograficzna Jana Korusa. Legionista Jan Korus pochodził z Kajetanowa gmina Samsonów (obecnie gmina Zagnańsk). Urodził się 25 sierpnia 1915 r. W 1938 rozpoczął służbę w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu 1939 r. został skierowany na Westerplatte, co było wyróżnieniem ze strony dowództwa za wzorową służbę, ponieważ wyznaczając skład załogi, kierowano się wysokim morale, patriotyzmem i doskonałym wyszkoleniem bojowym kandydata. Służbę na Westerplatte rozpoczął 5 kwietnia, pełniąc funkcję trębacza. Brał udział w obronie składnicy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w Stalagu I A (nr jeńca 2206). 10 grudnia 1940 r. przeniesiony do Stalagu XXI A. Po wojnie powrócił do kraju. Zmarł w 1954 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. W 1958 roku odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari, który odebrała żona.
Roman Piskulak
9
POMAGAMY UCHODŹCOM PRZEBYWAJĄCYM W POLSKIEJ PARAFII WE LWOWIE
4 września na XI Rodzinnym Festynie Parafialnym w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w zbiórkę pieniędzy na potrzeby szkoły organizowanej w polskiej parafii pw. św. Jana Pawła II działającej we Lwowie.
Codziennie mieszkańcy Ukrainy odczuwają skutki trwającej wojny. W sklepach brakuje podstawowych produktów żywnościowych, a wiele rodzin musiało opuścić swoje domy, które zostały doszczętnie zniszczone. Uciekinierzy szukają pomocy – jedni wyjeżdżają za granicę, a inni zmieniają tylko miejscowość, wciąż pozostając w swoim kraju.
Jednym z miejsc, gdzie uchodźcy mogą zamieszkać, jest polska parafia pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. To właśnie tu ks. proboszcz Grzegorz Draus przekształcił Dom Parafialny na Centrum Pomocy Humanitarnej. Schronienie znajdują tu głównie uchodźcy z rejonu Donbasu czy Mariupola. Powstała tam także szkoła, w której uczą się dzieci ze wschodniej Ukrainy.
Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Za udział w akcji wyrażamy wdzięczność kwestującym uczniom: Marysi Sikorze, Amelce Sikorze, Mai Cieślik, Patrycji Kopeć, Rodzicom, Nauczycielom i wszystkim, którzy wsparli dzieło pomocy potrzebującym dla uchodźców z Ukrainy.Roman Piskulak
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Ballady i romanse Adama Mickiewicza, czyli Narodowe Czytanie w naszej szkole
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję Narodowego Czytania, organizowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który napisał: Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Piątkowa (2 września) akcja Narodowego Czytania została zorganizowana przez bibliotekę szkolną.
W programie wydarzenia było czytanie w starszych klasach wybranych utworów Adama Mickiewicza, które są także wpisane w kanon lektur obowiązkowych. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane najstarsze zbiory z biblioteki szkolnej, w tym wydane w okresie międzywojennym i wydane w 1955 r. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce w 1822 r. romantyzm. W szkolne wydarzenie włączyli się także dyrektor - p. Marta Majkowska oraz nauczyciele.
Roman Piskulak
7
PAMIĘĆ JAKO WYRAZ SZACUNKU – społeczność naszej szkoły oddała hołd obrońcom ojczyzny
Delegacja szkoły wzięła udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowanych w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku
1 września licznie przybyli mieszkańcy gminy Zagnańsk w trakcie koncelebrowanej Mszy świętej modlili się w intencji polskich żołnierzy, którzy 83 lat temu stanęli w obronie Ojczyzny. Ksiądz proboszcz Andrzej Drapała w słowie skierowanym do uczestników podkreślił, że należy dbać o dar wolnej ojczyzny.
Po Eucharystii obecni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na zbiorowej mogile polskich żołnierzy poległych na ziemi zagnańskiej we wrześniu 1939 r. złożono wiązanki i znicze. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) znicz zapalili: dyrektor p. Marta Majkowska, p. Beata Adamiec oraz delegacja uczniów, harcerze z 27. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki.
Znicz złożyła także pani Danuta Garecka - emerytowana nauczycielka, która od wielu lat dba o porządek na zbiorowej mogile polskich żołnierzy.
Nauczyciele i młodzież złożyli także znicze: na mogile legionisty Jana Korusa, który pochodził z Kajetanowa i we wrześniu 1939 roku walczył na Westerplatte, a także na grobie porucznika rezerwy Stefana Klimczyka oraz nieznanego żołnierza. Przy pomniku i mogiłach wartę pełnili harcerze.
Ksiądz Marek Łosak poprowadził modlitwę za polskich żołnierzy, którzy stanęli w obronie Polski i oddali życie, broniąc naszej małej Ojczyzny oraz za mieszkańców Zagnańska współpracujących z polskim Państwem Podziemnym w latach niemieckiej okupacji.
Na zakończenie uroczystości zebrani zaśpiewali „Boże, coś Polskę” – pieśń, która wywarła olbrzymi wpływ na świadomość narodową wielu pokoleń Polaków.
Prowadzący tę część uroczystości Roman Piskulak przedstawił zebranym fakty związane z dramaturgią wrześniowych dni, którą odnajdujemy w dokumentach i relacjach świadków. Przybliżył wydarzenia, odwołując się do wspomnień uczestników oraz podkreślił, że obecność w obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej jest wyrazem szacunku i pamięci o żołnierzach polskich poległych we wrześniu 1939 roku na ziemi zagnańskiej.
RP
13
Porządkowaliśmy mogiły bohaterów
31 sierpnia grupa harcerzy z naszej szkoły z opiekunami porządkowała mogiły nauczycieli tajnego nauczania oraz żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. na ziemi zagnańskiej. Odwiedziliśmy również mogiłę Jana Korusa – westerplatczyka. Od tego roku szkoła objęła opieką miejsce spoczynku pochodzącego z naszej gminy – obrońcy Westerplatte. Dla uczniów była to ważna lekcja patriotyzmui szacunku dla obrońców Ojczyzny.
Roman Piskulak
zdjęcia: Sławomir Biernat7
Oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej
15 sierpnia przedstawiciele szkoły: harcerze i nauczyciele oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej.
W tym dniu w kościele parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście modlili się w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Armii Krajowej, którzy 78 lat temu wyruszyli z Zagnańska – Siodeł na pomoc walczącej Warszawie.
Po eucharystii uczestnicy uroczystości przy obelisku upamiętniającym sformowanie 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, odsłoniętym i poświęconym 25 września 2010 r., złożyli wiązanki i znicze.
Prowadzący uroczystość Roman Piskulak przybliżył zebranym fakty związane z koncentracją i działaniami 4. pp Leg AK. Wskazał jednocześnie, że jesteśmy spadkobiercami wartości przyświecającymi żołnierzom, którzy w okresie okupacji walczyli o wolność Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest przechowywanie pamięci o wspominanych w tym dniu wydarzeniach i ludziach biorących w nich udział.
Relacja w „Gazecie Zagnańskie” 2022 r., nr 8, s. 6 -7.
ZAPYTANIE OFERTOWE
Zagnańsk, 5.09.2022 r.
ZAPYTANIE OFERTOWE
na dostawę sprzętu TIK dla potrzeb realizacji
Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury
oraz kompetencji uczniów i nauczycieli
w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych
– „Aktywna tablica”.
ZAPYTANIE_OFERTOWE_AT_SPE
__Chrusty.pdf
Zbiorcze zestawienie ofert
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 r.,
godz. 9.00
Spotkanie w sali gimnastycznej.Dzieci dowożone z Zachełmia od 1 do 9 września będą wsiadały i wysiadały przy budynku Stowarzyszenia
"W Krainie Tetrapoda".Plan dowozu 1 września 2022 r.
https://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=
8&artykul=8538&akcja=artykul
Zamówienie
Dostawa artykułów żywnościowych dla Szkoły Podstawowej nr 1
im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku
ZAPROSZENIE
DO ZŁOŻENIA OFERTY CENOWEJ
na zadanie p.n.: Dostawa artykułów żywnościowych dla
Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku
Udział w akcji "Zobaczyć Lili"
Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki oraz Szkolne Koło Wolontariatu ze swoją działalnością wychodzą granice Gminy Zagnańsk i wezmą udział w wyjątkowym wydarzeniu, które będzie mało miejsce 27 sierpnia 2022 r. (sobota) w Strawczynie. W tym dniu odbędzie się turniej o Puchar Lili, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu. Inicjatorem akcji jest aktor teatralny i filmowy Paweł Burczyk.
Więcej na temat imprezy na stronie Echa Dnia
Zakończenie roku szkolnego
- 81
Zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Uroczyste pożegnanie miało miejsce w piątek 24 czerwca. Uczniowie naszej szkoły otrzymali świadectwa, a wraz z nimi promocję do kolejnej klasy.
W czasie uroczystości pani dyrektor Marta Majkowska, w towarzystwie wychowawców klas oraz przewodniczącego rady rodziców, rozdała świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla tych uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce.Najwyższą średnią ocen w naszej szkole osiągnęła uczennica klasy VIII, Wiktoria Haba. W związku z tym została zgłoszona do Stypendium Wójta Gminy Zagnańsk.
Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się:
Kasa I
Kacper Kula
Marcin Górzyński
Filip Kurek
Oliwier Rzońca
Radosław WronaKlasa II
Aleksander Rzepka
Pola Rzepka
Oskar Borowiec
Zofia Gonciarz
Marek Gonciarz
Filip HabaKlasa III
Henryk Wesołowski
Wiktor Zagdański
Mieszko Salwa
Wojciech Łoboda
Emilia Łoboda
Maja Kurek
Zuzanna Borowiec
Dawid Waniak
Sofiia Brovchenko
Weronika ZapałaKlasa IV
Grabka Marcelina
Kowalska Amelia
Malinowski Dominik
Mołdawska Aleksandra
Sikora Amelia
Skrzyniarz Nikodem
Tkacz Maja
Yevtukh DariiaKlasa V
Cieślik Maja
Kuliński Jakub
Maria Mendalska
Maksymilian Salwa
Sikora MariaKlasa VI
Nadia Rzepka
Klasa VIII
Wiktoria Haba
Wiktoria DziubańskaW podsumowaniu pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za całoroczną pracę. Pogratulowała sukcesów i osiągniętych wyników w nauce.
Nie mogło zabraknąć podziękowań również dla rodziców, którzy w różny sposób wsparli szkołę w minionym roku szkolnym. Szczególne podziękowania otrzymała pani Barbara Milcarz, była nauczycielka naszej szkoły, która, jako wolontariusz uczyła języka polskiego dzieci z Ukrainy.Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy VII pożegnali absolwentów naszej szkoły krótkim programem artystycznym. Podziękowali za wspólnie spędzone lata i życzyli sukcesów w życiu osobistym i dalszej edukacji szkolnej.
Dla każdego coś dobrego!
- 22
Pod takim hasłem – 14 czerwca 2022 r. dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz 21 czerwca 2022 r. dla uczniów klas I-III – odbyły się w naszej szkole spotkania promujące zdrowe odżywianie.
Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia i wysłuchały prelekcji pielęgniarki na ten temat. Spotkaniu towarzyszyły zabawy przy wtórze piosenek Witaminki i Piosenki o niezdrowym jedzeniu. Uczniowie samodzielnie przygotowali owocowe szaszłyki, warzywne jeżyki oraz sporządzili obrazkowe kanapki, które spałaszowali z ogromnym apetytem. Radosne uśmiechy i satysfakcja z samodzielnie przygotowanych przekąsek wskazywały na to, że były to bardzo zdrowe warsztaty.
Pączek niech się dowie, że wybieram zdrowie!
Frytka niech się dowie, że wybieram zdrowie!Tak trzymać! Dziękujemy za aktywny udział.
Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej
Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując zaangażowanie w naukę i ambicję.
Wyniki
Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
w roku szkolnym 2021/2022 (sesja wiosenna)
Laureaci
1. Kacper Kula – kl. I
2. Filip Lisowski – kl. I
3. Oliwier Rzońca – kl. I
4. Filip Kurek – kl. I
5. Marcin Górzyński – kl. I
6. Radek Wrona – kl. I
7. Zofia Gonciarz – kl. II
Wyróżnienia
1. Roma Yevtukh – kl. I
2. Marek Gonciarz – kl. II
3.Aleksander Rzepka – kl. II
4. Pola Rzepka – kl. II
5. Filip Hab
Poznajemy nasz region – wycieczka na Święty Krzyż
- 19
14 czerwca zwiedzaliśmy Święty Krzyż, symbol Gór Świętokrzyskich. Uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami rozpoczęli swoją wyprawę od kamiennego posągu Emeryka w Nowej Słupi, skąd królewskim szlakiem udali się na Łysiec, gdzie znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uczniowie poznali ciekawą, aczkolwiek burzliwą historię tego miejsca, które nie zawsze było tylko klasztorem, ale także przez wiele lat ciężkim więzieniem. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć Relikwię Drzewa Krzyża Świętego, od której pochodzi nazwa gór oraz całego regionu. Najodważniejsi zwiedzali kryptę Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i weszli na wieżę klasztorną, aby podziwiać piękno ziemi świętokrzyskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się muzeum przyrodnicze, w którym prezentowany jest niezwykle bogaty świat przyrody Puszczy Jodłowej. Wycieczka wzbogacona została legendami i wieloma ciekawostkami o Górach Świętokrzyskich, które przedstawiali: uczennica klasy VIII - Wiktoria Haba i nauczyciel Roman Piskulak.
Wyprawę zakończyliśmy zwiedzaniem gołoborza - najbardziej charakterystycznego elementu przyrody nieożywionej znajdującego się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Szachowe zmagania w naszej szkole
- 15
W czerwcu po raz kolejny w naszej szkole odbyły się: Szkolny Turniej Szachowy oraz Szkolny Turniej Warcabowy przygotowane i przeprowadzone przez opiekuna Szkolnego Koła Szachowego Romana Piskulaka. Tegoroczna edycja miała charakter międzynarodowy, ponieważ do rywalizacji przystąpili także, uczący się w naszej placówce, uczniowie z Ukrainy. Zaproszenie do udziału w zawodach przyjęło 54 uczniów podzielonych na dwie grupy wiekowe: klasy I – III, klasy IV – VIII. Zwycięzcy w turnieju warcabowym:
grupa młodsza: I miejsce – Henryk Wesołowski (kl. III), II miejsce – Julia Skrzypczyk (kl. II), III miejsce – Aleksander Rzepka (kl. II);
grupa starsza dziewczęta: I miejsce – Gabriela Pabjan (kl. VIII), II miejsce – Amelia Sikora (kl. IV), III miejsce – Maria Sikora (kl. V);
grupa starsza chłopcy: I miejsce – Krystian Zapała (kl. IV), II miejsce – Dawid Skrzypczyk (kl. IV), III miejsce – Nazar Starovetsky (kl. V).
W turnieju szachowym w grupie młodszej: I miejsce – Filip Haba (kl. II), II miejsce – Aleksander Rzepka (kl. II), III miejsce – Antoni Adamczyk (kl. III); w grupie starszej: I miejsce – Oskar Marcisz (kl. VIII), II miejsce – Jakub Kuliński (kl. V), III miejsce – Krystian Zapała (kl. IV). Turniej odbył się w miłej atmosferze, a rozgrywane partie stały na dobrym poziomie.Dyplomy i upominki wręczała dyrektor szkoły Marta Majkowska. Gratulując zwycięzcom, podkreśliła ogromne znaczenie tych dyscyplin sportu oraz fakt, że w placówce jest tak liczna grupa interesująca się szachami i warcabami - tą pożyteczną formą spędzania wolnego czasu.
Roman Piskulak
Sukces naszej uczennicy
Uczennica klasy VI, Nadia Rzepka, zakwalifikowała się do finału I Międzyszkolnego Konkursu Poezji Śpiewanej i Mówionej, który odbył się 10 czerwca 2022 r. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach. Patronami konkursu było Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W finale konkursu Nadia zaśpiewała piosenkę zespołu The Beatles „Let it Be”, za którą jury przyznało jej wyróżnienie w grupie wiekowej klas IV – VIII.
Uczennica przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem pani Magdaleny Gareckiej oraz pani Doroty Sabat (oprawa muzyczna).
Serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności