1 września w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku odbyły się gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas Mszy świętej o godzinie 12.00 parafianie, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, Nadleśnictwa Zagnańsk, delegacje szkół, OSP z terenu gminy i harcerze modli się w intencji: polskich żołnierzy, którzy 80 lat temu stanęli w obronie Ojczyzny. Uroczystość odbyła się w asyście pocztów sztandarowych SP nr 1w Zagnańsku (Chrustach), ZSPiP nr 2 w Zagnańsku, SP w Kajetanowie, OSP Zagnańsk, OSP Samsonów.
Przed Mszą świętą uczestnicy obejrzeli montaż historyczno – muzyczny pt. „Był taki wrzesień … 1939 roku”. Program zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr1 imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) oraz Chór Con Passione. Scenariusz przygotował p. Roman Piskulak, a oprawę muzyczną p. Michał Kopeć.
W Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. dziekana Jana Marczewskiego wzięli udział ks. Andrzej Drapała – proboszcz parafii oraz prefekt ks. Janusz Kołodziej. W czasie homilii ks. J. Marczewski nawiązał do wydarzeń sprzed 80 lat, podkreślając bohaterstwo tych, którzy stanęli do walki o wolność. Wśród obrońców nie zabrakło także synów ziemi zagnańskiej, którzy przelewali krew na ołtarzu Ojczyzny, walcząc na frontach II wojny światowej.
Po Mszy świętej uczestnicy w procesji udali się na cmentarz parafialny, aby oddać cześć żołnierzom – obrońcom Ojczyzny, którzy we wrześniu 1939 roku polegli na ziemi zagnańskiej. Przy zbiorowej mogile wartę pełnili druhowie i druhny z 27. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki działającej przy Szkole Podstawowej nr 1w Zagnańsku (Chrustach).
Modlitwę za polskich żołnierzy, którzy 80 lat temu oddali życie, broniąc naszej małej ojczyzny oraz za mieszkańców Zagnańska współpracujących z polskim Państwem Podziemnym w latach niemieckiej okupacji poprowadził ks. Jan Marczewski.
Oddając hołd obrońcom ojczyzny, na mogile polskich żołnierzy kwiaty i znicze złożyli: w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego pani Agaty Wojtyszek - pan Mieczysław Gębski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, pani Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego wraz z panią Elżbietą Korus - Dyrektor Departamentu ROPS W Urzędzie Marszałkowskim, pan Mirosław Gębski Starosta Kielecki wraz z panem Robertem Kaszubą – wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, w imieniu mieszkańców Zagnańska i władz samorządowych delegacja radnych z panem Wojciechem Ślefarskim – wójtem Gminy Zagnańsk, w imieniu rad sołeckich delegacja sołtysów, w imieniu Nadleśnictwa Zagnańsk delegacja pracowników nadleśnictwa z panem Markiem Miazgą – nadleśniczym, w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) delegacja uczniów z dyrektorem panią Anną Tuz, w imieniu społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola w Zagnańsku delegacja nauczycieli z dyrektorem panią Marzanną Moćko, w imieniu Ochotniczej Staży Pożarnej z Zagnańska – Chrustów pan Ryszard Wawszczak, a także delegacje: Chóru Con Passione , Zespołu Ludowego „Jaworzanki”, Koła Gospodyń Wiejskich „Florianki”.
Harcerze z 27. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki złożyli znicze na mogiłach: nieznanego żołnierza oraz porucznika rezerwy Stefana Klimczyka.
Pan Mieczysław Gębski przekazał na ręce ks. proboszcza Andrzeja Drapały list od Wojewody Świętokrzyskiego pani Agaty Wojtyszek skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości: „Spotykając się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddajemy hołd żołnierzom, którzy pozostali wierni idei wolnej Polski i poświęcili swoje życie walce z niemieckim okupantem. Podzielili los tysięcy innych więźniów w całym kraju. Odeszli brutalnie zamordowani, ale pamięć o nich tkwi w każdym z nas i również w każdym z nas pozostanie na zawsze.
Takiej lekcji martyrologii narodu polskiego nie wolno zapomnieć, należy nosić głęboko w sercu szacunek dla tych, którzy godnie żyli i umierali dumnie nosząc Białego Orła na piersi. To świadectwo historii i dojrzałości nakazuje nam złożyć hołd poległym w walce o wolność, wartość przecież najcenniejszą”. (…)
W czasie uroczystości podkreślono, że to my dzisiaj jesteśmy spadkobiercami wartości, które przyświecały żołnierzom, walczącym w okresie okupacji o wolność Ojczyzny, a naszym obowiązkiem jest przechowywanie pamięci o wydarzeniach i ludziach biorących w nich udział.
Na zakończenie wraz z Chórem Con Passione obecni zaśpiewali „Boże, coś Polskę” – pieśń, która wywarła olbrzymi wpływ na świadomość narodową wielu pokoleń Polaków.
Roman Piskulak