• Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” (sesja jesienna).

          • Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” sprawdzał wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej wraz z elementami pozostałych kompetencji na poziomie klas I-III szkoły podstawowej.
            Organizowany konkurs dał możliwość porównania poziomu wiedzy naszych uczniów z rówieśnikami z terenu całej Polski.
            Laureaci konkursu otrzymali prestiżowy tytuł
            „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej” oraz dyplom i nagrodę.
             

            Oto lista laureatów konkursu naszej szkoły:

            1.Antoni Salwa, uczeń klasy pierwszej – 3 miejsce

            2.Julia Kula, uczennica klasy pierwszej - 10 miejsce

            3. Marcelina Lach, uczennica klasy drugiej – 10 miejsce

            4.Maria Nowińska, uczennica klasy drugiej -14 miejsce

            5. Marcelina Rzońca, uczennica klasy pierwszej - 16 miejsce

            Laureaci konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor szkoły Marty Majkowskiej nagrody książkowe.

            Agnieszka Dziwoń


             

          • Sukcesy naszych uczniów

          • 26 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek organizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wydawnictwo Logi. Celem olimpiady jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych wśród uczniów województwa świętokrzyskiego.  

            Łamigłówki są świetną edukacyjną zabawą, która zmusza do myślenia. Pomagają rozwijać intelekt dzieci, ucząc je logicznego myślenia i innych umiejętności przydatnych nie tylko w szkole. Kształtują także zdolności matematyczne, spostrzegawczość, koncentrację. 

            W eliminacjach szkolnych udział wzięli: Kacper Kula (kl. II), Marcin Górzyński (kl. III), Oliwier Rzońca (kl. III), Radosław Wrona (kl. III), Filip Haba (kl. IV), Henryk Wesołowski (kl. V), Amelia Kowalska (kl. VI), Amelia Sikora (kl.VI), Nikodem Skrzyniarz (kl. VI), Dawid Skrzypczyk (kl. VI), Maria Sikora (kl. VII), Nikola Salwa (kl. VIII).  

            Uczniowie z najlepszymi wynikami, Marcin Górzyński oraz Radosław Wrona, reprezentowali naszą szkołę w finale, który miał miejsce 25 kwietnia w siedzibie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.  

             

            Marcin Górzyński zajął II miejsce w IV Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek. 

             

            Gratulujemy serdecznie i życzymy wielu matematycznych sukcesów. 

             

          • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Była ona wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie osłabionej Ojczyzny oraz próbą ratowania Rzeczypospolitej przed upadkiem. Z okazji 233. rocznicy tego ważnego wydarzenia uczniowie klas starszych przygotowali uroczystą akademię, w której przypomnieli najważniejsze wydarzania związane z konstytucją oraz jej twórców.  

            Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana utworami muzycznymi skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei. 

            Dorota Sabat
            Magdalena Garecka

          • Zielona lekcja w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku

          • W ostatni piątek, 26 kwietnia, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie klas IV i VII wraz z wychowawcami skorzystali z zaproszenia Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. W trakcie pasjonującej zielonej lekcji poruszone zostały tematy związane z ekologią, czystym powietrzem, ochroną przyrody, systematyką i gospodarką leśną. Była to doskonała okazja do poznania fauny polskich ssaków oraz dowodów obecności tych zwierząt w naszych lasach – najlepszym przykładem jest odnalezione w leśnych ostępach poroże jelenia szlachetnego, które każdy mógł dotknąć i przestudiować. Ponadto dzieci odkrywały tajniki pracy leśnika, spróbowały swych sił w trudnej pracy pilarza oraz odwiedziły Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.

            Bardzo dziękujemy panu Michałowi Buczyńskiemu i jego asystentom za to arcyciekawe spotkanie!

            Rafał Okła

          • 'English Language Day' czyli Dzień Języka Angielskiego

          • 25 kwietnia klasy I – III wzięły udział w obchodach Dnia Języka Angielskiego. Z tej okazji klasa I wysłuchała bajki w języku angielskim pt. 'Puss in Boots' (,,Kot w butach"). Klasa II pokolorowała brytyjskie flagi i wspólnie przygotowała plakat. Natomiast klasa III wzięła udział w quizie 'Are you a good English student?' 

            Wszystkie klasy dowiedziały się, dlaczego 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego, w jakich krajach używa się języka angielskiego i czy jest on najczęściej używanym językiem świata. 

            Dzień Języka Angielskiego, ustanowiony przez ONZ, obchodzony jest na całym świecie w celu promowania bogactwa i piękna języka angielskiego. Upamiętnia datę narodzin Williama Shakespeare'a - jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej.

            Katarzyna Papińska

          • Konkursy ekologiczne z okazji Dnia Ziemi

          • W kwietniu uczniowie naszej szkoły, znani i cenieni ze względu na nieskończone pokłady kreatywności, wzięli udział w dwóch interesujących konkursach ekologicznych.

            Pierwszy z nich, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, polegał na stworzeniu plakatu ekologicznego, który swą wymową będzie skutecznie wspierał działania na rzecz ochrony środowiska. W konkursie wzięło udział 19 uczestników z klas od IV do VII, których prace zostały już przekazane do oceny.

            Drugi konkurs, zorganizowany przez Wójta Gminy Zagnańsk pod wszystko mówiącym tytułem „Recyklingowy owad”, również przyciągnął niemałe grono zainteresowanych. 18 twórców z klas od II do VII dostarczyło fantastyczne projekty insektów wykonanych z materiałów wielokrotnie przetwarzalnych. Profesjonalne jury wybrało do drugiego etapu pracę Marysi Nowińskiej z klasy II oraz pracę Leona Sabata z klasy IV. 

            Czekamy na rozstrzygnięcie, trzymamy kciuki i zapraszamy do naszej galerii.

            Rafał Okła

        • Łączy nas pamięć!
          • Łączy nas pamięć!

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej, społeczno - edukacyjnej akcji „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku. Dzieci poznały historię największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

            W ramach akcji wykonały żółte żonkile, które są symbolem naszej pamięci o walczących i cywilach, bohaterach powstańczego zrywu z 1943 roku.

            Kontynuacją podjętych w naszej szkole działań było spotkanie uczniów klasy IV i V z pracownikami Biblioteki Publicznej w Zagnańsku. Podczas spotkania rozmawiano, jak ważna jest przeszłość, jak wpływa na naszą teraźniejszość i dlaczego powinniśmy o niej pamiętać.

            Magdalena Garecka

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

            Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z tym zaburzeniem oraz propagowaniu uświadamiania tematu autyzmu.

            Tydzień przed obchodami Światowego Dnia Autyzmu były przygotowane gazetki, plakaty i materiały, które zostały umieszczone na szkolnym korytarzu oraz przy wejściu do szkoły jako forma przybliżenia uczniom i rodzicom zachowań i sposobu patrzenia na świat osób z autyzmem.

            Z uwagi na to, że w tym roku ten dzień przypadł w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych, wydarzenie obchodziliśmy 4 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Psycholog specjalny Inga Pabian, nauczyciel Aneta Kuc oraz psycholog Paulina Fronczkowska przygotowały prelekcje w 2 grupach wiekowych: kl. I-III i kl. IV-VIII, podczas których wyjaśniły dzieciom tematykę autyzmu. Oprócz pogadanki zebrani obejrzeli również filmiki związane z tematem dla każdej grupy wiekowej.

            Do akcji aktywnie przyłączyły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami. Wykonali oni plakat i ubrali się na niebiesko.

             

            Aneta Kuc

          • Eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • Szeroko rozumiana wiedza pożarnicza, umiejętność udzielania pierwszej pomocy czy posługiwania się sprzętem gaśniczym to bezcenne atrybuty każdego młodego strażaka. Tych na szczęście jest w Gminie Zagnańsk pod dostatkiem.

            W dniu 25 marca 2024 roku delegacja z naszej szkoły, w składzie Wojciech Łoboda z klasy V i Adam Wrona z klasy VII oraz ich opiekun, pan Rafał Okła, udała się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Samsonowie, gdzie odbywały się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Liczni uczestnicy, podzieleni na trzy kategorie wiekowe, palili się do działania i nawet bardzo wysoki poziom trudności testu nie zgasił ich entuzjazmu. Z radością informujemy, że w grupie klas V – VIII trzecie miejsce zajął nasz reprezentant, Adam Wrona. Upominki dla wszystkich uczestników i nagrody dla najlepszych zostały ufundowane przez Wodociągi Kieleckie, Nadleśnictwo Zagnańsk oraz Gminę Zagnańsk.

            Dziękujemy Organizatorom, gratulujemy zwycięzcom!

          • PRZEDSZKOLNE INKUBATORY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ DWUJĘZYCZNOŚCI

          • 25 marca 2024 r. w Centrum Geoedukacji w Kielcach miała miejsce inauguracja projektu "Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności". Podczas spotkania zostało podpisane uroczyste porozumienie pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach a dyrektorami szkół i przedszkoli, które zostały zakwalifikowane do udziału w przedsięwzięciu. W imieniu naszej placówki porozumienie podpisała pani Marta Majkowska, dyrektor szkoły. 

            W uroczystości brali udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego m. in. marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.  
            Władze Gminy Zagnańsk reprezentował pan Stanisław Stępień, zastępca Wójta Gminy.

            Miło nam poinformować, że nasza szkoła jest jedną z 16 placówek w województwie świętokrzyskim, które zostały zakwalifikowane do projektu "Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności".  

            Więcej na stronie:

            Dwujęzyczne Przedszkolaki

             

          • Wycieczka do kina

          • Nieprzypadkowo, 21 marca, czyli w Dniu Wagarowicza, klasy IV, V i VI pod opieką wychowawców wyruszyły na wycieczkę do Kielc. Wyprawa nie należała do najdłuższych, lecz dostarczyła sporo wrażeń – oczywiście pozytywnych. Głównym punktem programu był seans w kinie Helios. Nowy młodzieżowy hit pt. „Za duży na bajki 2” stanowił ciekawe połączenie komedii, dramatu, thrillera kulinarnego i buntowniczej przygody, w której centrum znaleźli się dwaj przyjaciele – Waldek i Staszek, eskortowani przez pewnego górala starającego się pomóc Waldkowi w poszukiwaniach ojca.

            Po filmie uczniowie odpoczęli przy posiłku, po czym ochotnicy wzięli udział w popularnej zabawie w laserowego paintballa. Pojedynek drużyn dostarczył wiele emocji, toteż zwycięzcy długo wznosili okrzyki triumfu. Ogólnie wyjazd był bardzo udany i wszyscy mile go wspominają. Serdecznie zapraszamy do naszej galerii!

            Rafał Okła

          • Poniedziałkowe eksperymenty – 18.03. 2023 r.

          • Nauka to nie tylko praca z książką, ćwiczeniówką i zeszytem. Nauka to także zabawa i eksperymentowanie. Klasa II zamiast czytać, czy piasek i kasza manna rozpuszczają się w wodzie, gdzie zniknął kwasek cytrynowy po wlaniu do niego wody - postanowiła sama to sprawdzić. Przy okazji uruchomiły zmysł smaku i sprawdziły jak smakuje kwasek. Uczennice sprawdziły dlaczego ciasto rośnie i czy droższe lubią cukier. Podczas eksperymentu dowiodły, że drożdże to maleńkie grzyby i gdy dodamy do nich wodę i cukier zaczynają rosnąć. Okazało się, że nie tylko lubią cukier, ale również świetnie radzą sobie z mąką! Bardzo ekscytujący okazał się eksperyment sprawdzający gęstość płynów takich jak woda, płyn do naczyń oraz olej. Po wlaniu do szklanego naczynia, utworzyły trzy kolorowe warstwy, ale nie połączyły się, gdyż mają różną gęstość. Ostatnie doświadczenie będziemy obserwować przez kilka najbliższych dni. Będziemy patrzeć, jak na nitce zanurzonej w słonej wodzie, będą osadzać się kryształki soli. Zapraszamy do obejrzenia naszych eksperymentów.

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Nadia Rzepka, uczennica klasy 8, zdobyła II miejsce w kategorii Nagród Specjalnych w konkursie literacko - wokalnym „Baby, ach te baby!”. Swoją interpretacją piosenki „Made you look” Meghan Trainor zachwyciła jury i zgromadzoną publiczność.

            Konkurs odbył się 16 marca 2024 roku. Jego organizatorem był Zespół Szkół ZDZ w Kielcach.
            Uczennica przygotowywała swój występ pod okiem Pani Doroty Sabat.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Noc żywych zabawek

          • 1 marca 2024 uczniowie z klas 1 - 3 wzięli udział w wycieczce do Kielc. Pierwszym punktem wycieczki był Teatr Lalki i Aktora Kubuś, gdzie uczniowie obejrzeli przedstawienie „Noc żywych zabawek”. Tematem spektaklu były uzależnienia od gier komputerowych i ich skutki. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie.Kolejnym punktem wycieczki był spacer po mieście, podczas którego uczniowie zobaczyli m. in. pomnik H. Sienkiewicza, pomnik Polskiego Państwa Podziemnego na skwerze S. Żeromskiego. Piękna pogoda sprzyjała zabawom na plac zabaw i spacerom w parku miejskim.

            Bogusława Misterkiewicz

          • Wielkanocne warsztaty z "Floriankami"

          • Piękne kurczaczki i jajeczka wyczarowały dzisiaj, 19 marca, dzieci z grupy 0b wraz z KGW Floriankami. Panie opowiedziały o zwyczajach i symbolach wielkanocnych, potem z wielkim zapałem pomogły przy pracy i dekoracjach wielkanocnych.
            W spotkaniu uczestniczyła również pani Marta Majkowska, dyrektor szkoły.
            Na koniec życzyliśmy sobie Wesołego Alleluja.

            Beata Adamiec

          • Spotkanie z ratownikiem medycznym

          • 12 marca gościł w naszej szkole pan Robert Wołowiec, ratownik medyczny. Poprowadził on zajęcia praktyczne dla uczniów z klas VII i VIII. Podczas spotkania  młodzi ludzie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli jak pomóc osobie nieprzytomnej, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wezwać pomoc oraz rozpocząć resuscytację krążeniowo - oddechową. Uczniowie poznali również zawartość apteczki wojskowej, jej podstawowe wyposażenie.

            Beata Adamiec

            nauczyciel edb